Közös kötelességünk, hogy továbbadjuk a jövő generációinak Hirosima és Nagaszaki emlékét, és tartozunk az áldozatoknak azzal, hogy biztosítsuk: ez az örökség a béke alapjául szolgáljon – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a hirosimai atomtámadás 80. évfordulóján szerdán.
Kaja Kallas közleményében hangsúlyozta, nyolcvan év elteltével Hirosima és Nagaszaki elpusztítása még mindig a nukleáris fegyverek erejének és következményeinek dermesztő bizonyítéka. A világnak soha nem szabad elfelejtenie, és soha nem szabad megismételnie ezeket a tragédiákat – jelentette ki.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ jelenleg „felelőtlen nukleáris retorikával„, a nukleáris arzenálok átláthatatlan bővítésével, és olyan új szereplők megjelenésével néz szembe, akik nukleáris képességeket kívánnak kiépíteni. Ezek a fejlemények veszélyeztetik a nemzetközi békét és biztonságot, és aláássák azt az alapvető igazságot, mely szerint egy nukleáris háborút nem lehet megnyerni, de soha nem szabad megvívni sem – jelentette ki.
Az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés továbbra is a globális nukleáris nonproliferációs rendszer sarokköve és a nukleáris leszerelés folytatásának alapja – emelte ki az uniós főképviselő.
Az EU felszólít a stratégiai párbeszédre és a nukleáris arzenál további csökkentése felé vezető lépések megtételére, mivel az utolsó megmaradt nukleáris fegyverzetellenőrzési eszköz, a hadászati támadófegyverek csökkentéséről szóló Új START-szerződés 2026 februárjában lejár – hívta fel a figyelmet.
A leszerelés és a fegyverek elterjedésének megakadályozása kollektív felelősség. Az EU továbbra is vezető szerepet fog vállalni a vonatkozó diplomáciai erőfeszítések előmozdításában és a multilaterális rend védelmében, valamint annak biztosításában, hogy a Hirosimában és Nagaszakiban bekövetkezett tragédiák soha többé ne történhessenek meg – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
forrás: MTI










Hozzászólások