Mi újság a műanyag dobozokkal, konzervekkel és bevásárlószatyrokkal? A hivatalos állásfoglalás az, hogy igen kicsi az esélye arra, hogy ezeken a felületeken vírus található.
Donald W. Schaffner a Rutgers Egyetem élelmiszer-tudomány professzora szerint jóval veszélyesebb az, hogy ha egy fertőzött személy tartózkodik az üzletben, mint hogy textil bevásárlószatyorral felszedhetjük a kórokozót. Ha valaki úgy érzi, hogy mégis szeretné a szatyrokat fertőtleníteni, akkor ajánlott karanténoztatni néhány napig őket, így a vírus elpusztul rajtuk.
Az élelmiszerek fertőtlenítésére is van tippje a professzornak: azok, akik aggódnak a csomagolások szennyezettsége miatt, minden étkezés előtt mossanak alaposan kezet. A kézmosás az egyik legjobb módszere a betegség megelőzésnek. Aki még elővigyázatosabb szeretne lenni, az a műanyag csomagolásokat rögtön dobja ki, vagy fertőtlenítőszerrel törölje át. Az is hatásos lehet, hogy a nem romlandó élelmiszereket karanténba helyezzük.
Mi a helyzet a zöldségekkel és gyümölcsökkel? Ezekre a termékekre is vonatkozik az a megállapítás, miszerint nem jellemző az élelmiszer útján terjedő fertőzés. A zöldségeket hideg vízzel érdemes megmosni majd tiszta ruhával áttörölni. A salátáknál és káposztáknál érdemes eltávolítani a külső leveleket és jó alaposan vízzel megmosni. A citrusféléknél finoman le lehet dörzsölni a szennyeződést mielőtt fogyasztjuk. Mosó és fertőtlenítőszerrel ne mossuk át az élelmiszereket, hiszen nem kizárt, hogy a tisztítószerek beszivárognak az élelmiszerbe.
Mindent összefoglalva, a legjobb megelőzés a kézmosás. Nemcsak étkezésnél, de főzésnél is mosunk gyakran kezet, valahányszor fertőzött felülethez érhetünk.
Vigyázzunk egymásra és környezetünkre!
Forrás: qubit.hu
Hozzászólások