Egy különleges baktériumkoktéllal oldhatja meg a műanyagszennyezés globális problémáját két magyar lány, Madaras Liz és Lévay Krisztina– írja a Forbes. A Poliloop nevet viselő vállalkozásuk- ami idén áprilisban az Év Magyar Startupja címet is bezsebelte- nemrég impozáns befektetővel bővült, a sikereknek pedig itt még nincs vége.

A Poliloop alapítói gyógyszerészhallgatók voltak, szabadidejüket pedig arra szánták, hogy kitalálják: miként járulhatnának hozzá munkájukkal a környezetvédelmi problémák megoldásához. A laboratóriumban töltött hónapoknak meglett az eredménye, ugyanis eddig egyedülálló vegyülettel rukkoltak elő:
Létrehoztunk egy baktérium koktélt, mely alkotói együttes erővel képesek lebontani a műanyag hulladékot. A polimerlánc szén atomjai szolgálnak elsődleges szénforrásul, amit aztán a sejtek anyagcsere folyamataik fenntartására fordítanak. A folyamat hasonló, mint ami egy komposztáló ládában zajlik, csak itt a nyersanyag fosszilis eredetű. Ezek a mikroorganizmusok elérték, hogy az egykor volt állati és növényi maradványokból felépülő műanyagok visszakapják eredeti, több millió éves szerepüket és újból a földi ökoszisztéma részei legyenek.
olvasható a cég honlapján.
A speciális koktél 6-8 hét alatt bontott le egy műanyag palackot, ami komoly eredménynek számít. Talán pont ezért jelentek meg a nagyvállalatok a startup körül. A cégükbe most az amerikai Techstars is beszállt, mint befektető, képzési lehetőséggel és nem kevés pénzösszeggel támogatná meg a magyar fiatalokat. A soron következő lépés a startup előtt az ipari tesztelés, ami ha sikeresen lezajlik, garantáltan kapkodni fognak értük a nemzetközi piac befektető óriásai.

Ahogy arról már korábban írtunk, többen is kísérleteznek olyan vegyületekkel, enzimekkel, amik képesek használható segítséget adni a műanyagszemét eltüntetéséhez világszerte. Sajnos a plasztikszennyezés olyan méreteket öltött, amit kizárólag újrahasznosítással már nem lehet kordában tartani. Az egyik következménye annak, hogy már mindenhol jelen van a felbecsülhetetlen mennyiségű műanyag szemét az az, hogy az esővíztől kezdve, a folyóvízeken át, már a csapvizekben is kimutatható a mikroműanyagok jelenléte. Égető szükség van tehát egy olyan szerre, ami felgyorsíthatja a környezetvédelem törekvését a természet műanyagmentesítésére vonatkozóan. Reméljük, hogy pont hazánkból, a Poliloop-tól érkezik ez a találmány!
Hozzászólások