Úgynevezett “szuperenzimet” hoztak létre brit kutatók, ami hatszor gyorsabban képes lebontani a műanyagból készült szemetet- írja a CNN hírportálját idézve az MTI. A Portsmouth-i Egyetem szakemberei PETáz névre keresztelt, már korábban felfedezett, szó szerint formabontó anyagot kombinálták egy másik enzimmel, így sikerült felgyorsítaniuk ezt a nagy jelentőségű folyamatot.
A felfedezésnek köszönhetően a vegyület forradalmasíthatja a polietilén-tereftalát, azaz PET újrahasznosítását. A környezetvédelem egyik legnagyobb kihívása kétségtelenül a PET, hiszen több száz év alatt bomlik le a természetben, ezáltal pedig hatalmas mennyiség halmozódik fel hulladékként.

A szuperenzim a PETázt (korábban felfedezett műanyagbontó enzimet) és a MHETázt egyesíti. A kettejük elegye kétszer olyan gyorsan bontja le a műanyagot, mint a PETáz önmagában, míg a két enzim DNS-ének összekapcsolása újabb hatékonyságnövelést ért el: háromszor gyorsabb a lebontási sebesség.
A fejlesztésnek köszönhetően a PET-termékek környezetkímélő újrahasznosítása talán már nem csak utópia lenne, hanem egy klímabarát módszer ahelyett, hogy fosszilis tüzelőanyagokat használva újabb műanyagokat gyártanak le. Egy amerikai jótékonysági szervezet nemrég közzétett jelentése szerint, 2040-re megháromszorozódhat az óceánokba kerülő műanyag mennyisége, elérve az évi 29 millió tonnát. A szervezet szerint olyan, hogy egyetlen jó megoldás már nincs erre az előrehaladott problémára, viszont egy “átfogó újrahasznosítási stratégia”, amit több módszer alkalmazása jelentene, akár 31-45 százalékkal csökkenthetné a műanyagszennyezést.
Hozzászólások