A Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetségének tanácsosa ellátogatott kedden a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézetébe, majd a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézetének magyar igazgatója tartott előadást a hallgatóknak a távol-keleti ország ipari fejlesztéseiről.
Chen Kun, a nagykövetség oktatási tanácsosa elsősorban a kínai diákok tanulmányi előmeneteléről, valamint az intézetben folyó munkáról tájékozódott és találkozott az egyetem kínai oktatóival és hallgatóival.
A DE BTK-n tanuló kínai diákok száma megközelíti a 60 főt, a hallgatók nagy része magyart mint idegen nyelvet tanul, sokan magyar alap- vagy mesterszakos bölcsészek, de van köztük filozófus és nyelvész doktorandusz is.
– A kar továbbra is nyitott azokra az együttműködésekre, amelyek keretében kínai diákok érkeznek Debrecenbe tanulni, hogy ily módon a magyar nyelv és kultúra közvetítői legyenek majd hazatértük után – fogalmazott a találkozón Csatár Péter, a BTK dékánhelyettese. Kiemelte: a karon működő Konfuciusz Intézet emellett egyre nagyobb létszámú hallgatót oktat kínai nyelvre, és növekszik a központ iskolai kapcsolatrendszere.

Chen Kun úgy vélte: Csatár Péter alapító igazgató sikeresen indította el 2019-ben a DE BTK Konfuciusz Intézet működését, amely – jelenlegi vezetője, Csontos Pál irányításának köszönhetően – kiemelkedően magas hallgatói létszámmal oktat kínai nyelvet és kultúrát.
Az oktatási tanácsos hangsúlyozta: a közeljövőben a kínai nyelv folyamatos felértékelődése várható a régióba érkező kínai vállalatok miatt.
Délután az Aud.max-ban Kuttor Dániel, a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója, közgazdász, a kínai gazdaságfejlesztés és külgazdasági kapcsolatok oktatója tartott előadást Kína ipari fejlesztéseiről a Lectures on Chinese Culture sorozat idei első alkalmán. Az angol nyelvű kurzus 2020-ban indult azzal a céllal, hogy ismereteket közvetítsen az egyetemi hallgatók számára a kínai kultúra alapelemeiről, reflektálva az esetleges magyar párhuzamokra.
Kuttor Dánielt követően Legeza Boglárka, a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtár munkatársa tartott előadást a kínai mitológiáról. A kurzus résztvevői a félév során – többek között – mandzsúriai élménybeszámolót is hallhatnak majd Kató Pétertől, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Történeti Intézetének oktatójától.
Forrás: DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont – BZs
Hozzászólások