Kocsis Krisztián elkezdte feldolgozni apja, a Liszt Ferenc-díjas érdemes művész hagyatékát – írta ki a Facebookra.
Elérkezett a tárgyi és szellemi örökség kezelésének kérdése. Könnyebb helyzetben lenne a család, ha egy intézmény szakmai programjának részeként történne a hagyaték feldolgozása, ám mivel a budafoki családi házat eladták, a Kocsis Zoltán által összegyűjtött tekintélyes mennyiségű relikvia jelen pillanatban egy budaörsi bérelt lakásban, kartondobozokban porosodik.
Kocsis Krisztiánnak az a terve, hogy édesapja örökségéhez méltó adatbázist hozzon létre. Elvi és etikai okokból sem szeretné a feldolgozás alatt álló hagyaték elérését fizetőssé tenni, nem akar édesapja örökségéből sem anyagi, sem erkölcsi haszonra, hírnévre szert tenni.
Az Index számolt be róla, hogy elküldték kérdéseiket a kormányzatnak:
„Miután 2020-ban döntés született arról, hogy a kormány megvásárolja Kocsis Zoltán zongoraművész budafoki otthonát abból a célból, hogy azt emlékházzá alakítsák, később miért álltak el ettől? Az első hírek még arról szóltak, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar bevonásával tesz Kásler Miklós miniszter úr javaslatot a Kocsis Zoltán Emlékház szakmai programjára, mára azonban a zongoraművész fia gondozza egyedül édesapja hagyatékát: van-e esetleg terv arra nézve, hogy a minisztérium újból felkarolja ezt az ügyet, és Kocsis Zoltán szellemi öröksége méltó helyére kerül a magyar kultúrában?”
A megkeresésre a Miniszterelnökségi Sajtóiroda válaszában az alábbi szerepel:
„A tervek szerint a Debreceni Tudományegyetem Zeneművészeti Karán kiállítjuk Kocsis Zoltán egész alakos bronzszobrát, amelyet a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. közreműködésével Buda István szobrászművész készít el. Ezt a kormány 25 millió forinttal támogatja.”
Kocsis Krisztián szerint ugyanakkor egy ilyen szobornak Budapesten lenne méltó helye, hiszen édesapja ott élt és dolgozott.
A művész síremlékét ötéves huzavona után 2021 novemberében, Kocsis Zoltán halálának ötödik évfordulóján állították fel a Farkasréti temetőben. A család ragaszkodott hozzá, hogy Farkasréten temessék el, Bartók Béla szomszédságában.
Forrás: Index
Hozzászólások