De miért is veszélyes ez? Hiszen jóval olcsóbb, mint a magyar illetve az uniós gabona…
Az unióban igen komoly szabályozás van a vegyszerezésre vonatkozóan, melyek az unión kívüli országok mezőgazdasági termelésében nem kötelezőek. Így fordulhat elő az, hogy az ukrán gazdák olyan permetszert használhatnak, melyet Magyarországon évtizedekkel ezelőtt már betiltottak, hiszen veszélyes az egészségre. A GMO mentességre törekvés sem jelenik meg a kinti gazdálkodás során.
És ez a gabona áramlik már hónapok óta a magyar piacokra is. Ennek egyik legkárosabb hozama lehet az, hogy ez a vegyszerezett gabona lehet akár részben is a magyarként eladott liszt alapja. De bekerülhet az állatok számára előállított tápokba is, így pedig az állatok húsába. Másik komoly veszélye a magyar -minden szabályozásnak megfelelő- gabona eladhatatlansága, hiszen hogyan tud versenyezni egy magyar gazda a magas input költségek mellett az olcsón előállított ukránnal? Gyakorlatilag sehogy.

Ezzel a problémával kezd végre foglalkozni az unió több tagországa a piac stabilizálása érdekében. Az Agrárminisztérium tájékoztatása alapján a lengyel, a cseh, a román, a bolgár és a magyar agrárminiszterek megállapodtak, hogy a januári brüsszeli agrártanácson az ugrásszerűen megnövekedett ukrán gabonaimportra tekintettel a belső piac stabilizálását célzó intézkedések megtételére szólítják fel az Európai Bizottságot. Az elmúlt hónapokban az ukrán kikötők részleges újranyitása ellenére Ukrajna gabona- és olajosmag exportja jelentősen megnövekedett Magyarország és a többi, Ukrajnával szomszédos EU tagállam irányába, komoly piaci zavarokat okozva ezekben az országokban. A nagy nemzetközi gabonakereskedő cégek most ukrán terményt szállítanak a magyar gabona hagyományos uniós és unión kívüli exportpiacaira is, ami érdemben csökkentette a keresletet a hazai termelők áruja iránt. Az Ukrajna felől az Unióba tengeren és szárazföldön érkező jelentős mennyiségű import leszorítja a termelői árakat is a magas inputköltségek ellenére, tartós jelenléte pedig komoly problémákat okozna Európa gabona- és olajosnövény termelő országaiban. E negatív folyamatok megelőzése érdekében kell áttekinteni a kialakult piaci viszonyokat és megfelelő uniós intézkedéseket hozni – emelte ki az agrárminiszter.
Hozzászólások