A választási eredmények, és a “mi lett volna, ha a baloldal nyer” is terítéken volt a tájékoztatón.
Az országgyűlési választások óta most először tartott Kormányinfót Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter. A tárcavezető a választási eredmények méltatása után kitért arra is, hogy
a május 16-val kezdődő héten választja meg az Országgyűlés a miniszterelnököt. Ezután egy-két nappal megalakulhat az új kormány.
Hozzátette: ennek feltétele, hogy a parlament elfogadja a kormány szerkezetéről szóló törvényt, amit május 2-án, az új Országgyűlés megalakulása után haladéktalanul be is terjesztenek. A Fidesz frakcióvezetője ismételten Kocsis Máté lesz.
A koronavírus kapcsán – ami miatt jelenleg is hatályban van a rendkívüli jogrend- elmondta, hogy ugyan jelentősen csökkent a vírus intenzitása, azért az eltűnésére ne számítsunk, főként mert a megbetegedések száma ingadozik.
A háborúval kapcsolatban elmondta, hogy meghallgatták a honvédelmi minisztert, mert Magyarország mindent megtesz a békéért, nyilván lehetőségeihez mérten. Hozzátette:
a jelenlegi állás szerint a háború hónapokig, de akár évekig is eltarthat.
Ezután tért ki a tájékoztató egyik leglényegesebb bejelentésére, miszerint május 31-én hatályát vesztené a rendkívüli jogrend, amit a kormány a koronavírussal szembeni védekezés hatékonyságára hivatkozva decemberben kétharmados többséggel meghosszabbított meg eddig a dátumig.
Előzmények:
A tárcavezető szerint, kezdeményezni fogják az alaptörvény módosítását, hogy a veszélyhelyzetet a jövőben ne csak a járvány elleni védekezésre, hanem humanitárius válságra, valamint szomszédos országot érintő háborúra hivatkozva is gond nélkül bevezethessék.
Gulyás hozzátette:
reméli, hogy erre nem lesz szükség, de meg kell teremteni a mozgásteret ennek lehetőségére a kormánynak.
Az árstop sem marad dicséret nélkül. A miniszter szerint, ha a kormány nem intézkedett volna, akkor most legalább 13% lenne az infláció. Az árstop sorsáról legkésőbb jövő héten döntenek- mondta el Gulyás Gergely.
Újságírói kérdésre szóba került az önkormányzati törvény módosítása is, azonban a miniszter szerint
nem tervezik a módosítást, és nem ez most a legsürgetőbb feladat.
Önálló egészségügyi minisztérium létrehozását továbbra sem tervezi a kormány, pedig a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is kérte már. Az egészségügy marad az EMMI hatáskörében a jövőben is.
Eddig csaknem 600 ezer ukrán menekült érkezett hazánkba, azonban a többségük – Gulyás szerint legalább a 80 százalékuk- tovább is ment. Eddig 17 ezren kértek menekült státuszt, 100 ezren pedig ideiglenes tartózkodási engedélyt. A humanitárius válság kezdete óta a kormány 40 milliárd forintot költött a menekültek ellátásával kapcsolatban.
Hozzászólások