Szokatlan időpontban, hétfő délelőtt tartott Kormányinfót Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra. A kezdés döcögős volt, ugyanis Gulyás sokat beszélt a kormány békepártiságáról, de aztán jött új információ is – elsősorban a pedagógusbérek kapcsán.
A rendhagyó időponttal együtt a megszokott forgatókönyv is borult, hiszen a kormányinfókat Gulyás általában a friss kormánydöntések bejelenetésével kezdi, a ma délelőtti tájékoztatón azonban a már hetekkel ezelőtt bemutatott költségvetést vázolták fel ismét, valamint
országunk békepártiságát, illetve annak fontosságát ismertették.
Az első fontos bejelentés során kiderült, hogy július elsejétől árplafont terveznek bevezetni a feldolgozóipar, a raktározás-szállítás, valamint a szálláshely-szektor aktorai számára – mivel a vállalatok többsége rögzített áras szerződést kötött.
Jelenleg a vállalatok körülbelül harmada 320 euró/megawatt árat fizet, melyet a következő hónaptól 200 euróban fognak maximalizálni.
Meddig maradnak még az árstopok?
Az árstop meghosszabbításáról az elhangzottak szerint a következő kormányülésen döntenek majd.
Újdonságok a SZÉP-kártya kapcsán is vannak:
hidegélelemre is lehetővé teszik a Szép-kártyák felhasználását, a tervezet szerint augusztus elejétől egészen december végéig.
Az eddig érvényes szabályok szerint a döntés akár 200 ezer forinttal is megemelheti a kártyák keretét.
Ma délelőtt arról is tájékozódhattak az érdeklődők, hogy Gulyás szereti Tóth Gabi dalait, Szentkirályi Alexandra tapasztalata szerint – mely során ellátogatott egy hipermarketbe – pedig kormány által előírt kötelező akciózás jól működik.
A tájékoztató alatt többek között kiderült az is, hogy
a kormány elutasítja a migránskvótát, mert nem hisz abban, hogy “ide” embereket kellene hívni.
A státusztörvényről is szó esett: ugyan a tárcavezető nem tudta megmondani, mikor fognak szavazni az országunk pedagógusait érintő törvényről, azonban azt leszögezte
a döntésre július 7-ig sor kerül majd.
Gulyás Gergely szerint a törvényt hibásan nevezik státusztörvénynek, ő új életpályamodellnek hívná azt. Hozzátette,
„hisztériakeltés” zajlik a törvény kapcsán – és nem a pegagógusok részéről. Így a kormány nem készül arra, hogy ha elfogadják a státusztörvényt, tömegesen hagynák el a pedagógusok a pályát.
A tanárok kapcsán szó esett még a sokat emlegetett béremelésükről is, amikor is a tárcavezető ismertette, hogy
a kormány rengeteg pénzt szán a pedagógusbérek emelésére 2030-ig – melynek pedig csak 13 százaléka jönne az EU-tól.
A kormányinfó során kiderült, hogy az ukrán hatóságokat tényszerűen tájékoztatta a kormány, hogy egyházközi megállapodás keretében Magyarországra szállítottak tizenegy, korábban Oroszországban elfogott ukrán katonát, akik a státuszuk alapján szabadon mozoghatnak – hiszen nem számítanak hadifogolynak, ezért nem ellenőrzik őket.
Gulyás Gergely úgy fogalmazott,
azt sem figyelik, hogy az országban vannak-e, hiszen nem vagyunk rendőrállam.
Hozzászólások