Hogyan és meddig készül egy színész egy életrajzi film főszerepére? Milyen fesztültségfokozó klisékkel operál egy horrorfilm rendező? Hogy lehet megkülönböztetni, hogy mi készült digitális technikával és mi az, ami épített díszlet egy nagyköltségvetésű sci-fiben? Miért nehéz feladat megfilmesíteni egy könyvet? Az Alföld Televízió új műsorában egy lelkes filmrajongó műsorvezető beszélget két vendéggel, akik közül az egyik a filmes érából, míg a másik valamilyen más kapcsolódó szakterületről hozza a véleménye mellett a tapasztalatát is adásba. A mozi iránti szerelemről, a legemlékezetesebb filmes élményről és a házi vajas popcornról a Stáblista műsorvezetőjével, Hutóczki-Orosz Évivel beszélgettünk. Interjú.
Noha a blockbuster-szezon épp a nyári szabadságát tölti, azért a legforróbb hónapokban sem kellett nélkülöznie a mozi szerelmeseinek az újdonságokat. Az Alföld Televízió stábjában akad egy filmőrült (vagy hivatásos néző, ahogyan ő nevezi magát) Hutóczki-Orosz Évi személyében, így nem csoda, ha széles mosollyal, ezres fordulatszámon mesélt portálunknak a ma startoló Stáblista című műsoráról.
- Ha filmekről, vagy épp sorozatokról van szó a szerkesztőségben, szinte biztos, hogy résztvevője vagy a beszélgetésnek. Honnan ered a filmek iránti rajongásod?
Gyerekkoromban nagyon sokszor “moziztunk” otthon együtt a családommal. Még a videótékák hőskorában úgy nézett ki egy vasárnapunk, hogy apukám hazaállított legalább nyolc kazettával a kölcsönzőből, a nasit gyorsan bekészítettük a nappaliba, és együtt kiválasztottuk, hogy mit nézzünk. Rengeteg emlékezetes filmélményem van az ilyen családi filmmaratonokról. A mai napig állandó témát szolgáltatnak a legfrissebb filmes élmények a családi összejöveteleken, ráadásul az elsők között vannak a szeretteim, akiknek ajánlani szoktam a kihagyhatatlan újdonságokat, szinte már a mozi ajtaján kilépve.
- Van olyan műfaj, amit gyerekkorod óta preferálsz, és van olyan, amit felnőtt fejjel már nem?
Igen. A vígjátékok terén borzasztó finnyás vagyok. Régen nyilván dőltünk a röhögéstől a Dumb és Dumberen az öcsémmel, ma már elővesz a hasonló kaliberű filmeket látva a szekunder szégyen. Manapság hamarabb ülök be egy jó krimire, vagy egy életrajzi filmre, mint egy vígjátékra ami impozáns szereplői gárdával bír. A drámákat viszont mindig is szerettem. Nyilván az életkoromnak megfelelően engedtek bizonyos műfajú filmeket a szüleim, de a dráma a kezdetektől fogva a szívem csücske. Persze itt is akadnak kivételek, ha egy filmnek az első 10 percében a rendező arra megy rá, hogy elfogyjon egy csomag 100-as zsepi, minden mást viszont elspórol az alkotásban, az nálam nem kerül be az újranézős kategóriába.
- Mi volt a legmeghatározóbb filmes élményed? Van kedvenc filmed?
Sok kedvencem van, felsorolni is nehéz. Szeretem, ha egy filmben hemzsegnek a szimbólumok, akárcsak a Dickens regényét átgyúró Szép reményekben Gwyneth Paltrow és Ethan Hawk főszereplésével.

Jó, ha gondolkodnivalót kapok a filmtől, mint mondjuk az Egy szent szarvas meggyilkolásától. Azon napokig forogtam még.
A Piaf az életrajzi filmek közül nálam magasan kiemelkedik a mezőnyből, ahogy a Mielőtt meghaltam is ott van a fejemben írt toplistámon. Imádom a sci-fiket is, a Dűne régi és új verziója is a kedvenceim között van. Egy cikk nem is lenne elég arra, hogy a teljes listát megosszam az olvasókkal.
- Két kicsi gyerek anyukája vagy. A szülők esetében amúgy is parázs vitákat tud generálni a képernyőidő. A gyerekeiddel szoktatok filmeket nézni? Vagy tervezek hasonló mozizós hétvégéket?
Igen, még kicsik a gyerekek, és igyekszem én is kordában tartani a képernyőidőt. Pont az életkoruk miatt még a nagy családi mozizások váratnak magukra, de remélem, hogy hasonló közös, kanapén kuckózós, popcornt majszolós filmes élményeink lesznek pár év múlva.
- Hol szeretsz leginkább filmeket nézni? Otthon, vagy a moziban?
Moziban. Olyan a hangulata, amit – bármennyire is szeretem a streaming szolgáltatók széles kínálatát- az otthoni filmezés nem tud megadni. Az másért jó. A moziban a popcorn illat, az előzetesek, a hang, az, hogy vadidegen emberekkel nevetsz ugyanazon a poénon szerintem sokat emel az élményen. Bár azt hozzáteszem, hogy a házi vajas popcornnál még nem ettem finomabbat egy moziban sem. Ezen a téren orrhosszal nyer az otthoni mozizás.
- Mesélj kicsit a műsorodról, pár részt már leforgattatok. Csak az egekig magasztaló véleményeket hallhatunk majd a vendégektől, vagy vitát, esetleg kendőzetlen kritikát is?
Őszinte véleményeket és szakmai elemzéseket. Lesz olyan adás például, ahol én és a két vendég is kizárólag szuperlatívuszokban beszélünk a filmről – természetesen nem ok nélkül- , viszont olyan is akad majd, ami nem úgy sikerült, ahogy azt előzetesen várták volna a nézők és a kritikusok, a vendégeim pedig szét is szálazzák a hibákat és a miérteket. Ami igazán izgalmas, hogy tökéletes összhangot alkotott eddig minden vendégpáros annak ellenére, hogy teljesen eltérő szakmában mozognak, a felvételkor találkoznak először, kizárólag a film és a műsor a közös metszéspont, az adás végén mégis úgy válnak el, hogy beszélnek még később.

Filmekről mindenki szeret társalogni, vitatkozni, mindenkinek van véleménye, kedvenc műfaja, a szívének kedves színésze, vagy épp olyan, akit messzire elkerül a moziban is, így szerintem mindenki talál majd a Stáblistában olyan részt, amivel tud majd azonosulni.
- A forgatási helyszín sem mindennapi…
Bizony, hogy nem. Az Apolló Mozi nagytermében forgatunk, ami rengeteget lazít a műsor hangulatán. A vendégek moziszékeken ülnek, talán csak egy adag popcorn hiányzik a kezükből, én pedig velük szemben foglalok helyet. Maga ez az autentikus tér is olyan nyugalmat és kötetlenséget kölcsönöz a beszélgetéseknek, ami majd a végeredményen is látszik. Debrecen egyetlen art mozijához egyébként rengeteg kedves emlékem kötődik, így mindig nagyobbat dobban a szívem, ha belépünk a nagyterembe a stábbal.
Mikor debütál a műsor?
Július 29-én pénteken, 21.30-kor lesz látható az első rész, amiben Baz Luhrmann Elvis című filmjét fogjuk elemezni. Az első adás vendégei Váró Kata Anna filmesztéta, és Szilágyi Gábor, a debreceni Elvis Klub vezetője lesznek. Annyit elárulok, hogy nem csupán a Cannes-i fesztiválról kapunk majd kulisszatitkokat, hanem Elvis életéről is olyan esszenciákat csillogtatnak meg a vendégeink a műsorban, amiről talán sokan nem is tudtak.
Laikusoknak, hobbi filmkritikusoknak, Elvis-rajongóknak és az életrajzi filmek szerelmeseinek is jó szívvel ajánlom.
Aki pedig online is szeretné újra nézni, az az Alföld Televízió YouTube-csatornáján a műsorral azonos kezdési időpontban meg is teheti.
Kapcsolódó cikkünk:
Hozzászólások