Tavaly karácsonykor egy bonyolult műtét után az orvosaim azt ajánlották, hogy attól függetlenül, hogy egyetemista vagyok, óvatosan menjek el szórakozni, mivel egy ideig nem szabad egyáltalán alkoholhoz nyúlnom. Ennek nem feltétlenül örültem, ugyanis a covid időszak alatt, a lezárások eredményeképp mindannyiunknak nehézségbe ütközött különböző programokon részt venni és új emberekkel ismerkedni.
Amióta újra kinyitottak a szórakozóhelyek, személy szerint minél több eseményen igyekeztem ott lenni, így az orvosaimtól kapott hír után sokat töprengtem, hogy hol lehetne ismerkedni és szórakozni – anélkül, hogy ne innék meg egy pohár bort. Fel is kaptam a fejem, amikor egy Facebook-hirdetésben láttam egy eseményt, amit a Quizzone szervez, „Quizzone Kupa” címmel. Őszintén szólva nem tudtam, hogy mire számítsak, – mivel nem vagyok kifejezetten egy kvízzseni – de adtam neki egy esélyt.

A kvízt Debrecenben, a The Wall bárban tartották: a vetélkedőt minden szerdán ugyanott szokták lebonyolítani, azonban a rezsicsökkentés miatt egy ideig csütörtökönként fogják megrendezni az eseményt.
A kvíz
A barátaimmal látogattam el a bárba, ahova már kezdés előtt fél órával megérkeztünk, hogy rá tudjunk hangolódni a programra, főleg az új hely miatt. A helyszínre belépve csupán néhány ember fogadott, azonban ahogy telt az idő és közeledtünk a kezdéshez, egyre többen érkeztek. Mivel újak voltunk, a kvízmester, Csaholyi Balázs bemutatkozott nekünk, majd elmagyarázta, hogy mire is számítsunk a kvíz során.
Nyolcfős csapatok voltak, választhattunk magunknak nevet és elmondta, hogy ha minden héten részt veszünk, valamint összegyűjtünk egy adott pontszámot egy hónapban, akkor különböző ajándékokat is lehet kapni, például társasjátékot. A másik lehetőség a játékosok számára, hogyha egész évben megyünk, és lokálisan elsők leszünk akkor meghívnak Budapestre, a döntőkvízre, ahol utazást, mozijegyeket és más különleges nyereményeket lehet szerezni.
Maga a kvíz öt blokkból tevődött össze, amik különböző témákból álltak, mint például gyerekkori mesék, sport, történelem, életmód és földrajz.

Az első blokk
Az első blokk feleletválasztós kérdéseket tartogatott, ami kiválónak bizonyult bemelegítésre. Voltak köztük nehezek, viszont legalább 25% esélyünk volt, hogy jót válasszunk. Minden blokk után körbe adtuk a lapunkat és mindig egy másik csapat javította.

A második blokk
A második blokkban képes kérdések szerepeltek: például, hogy melyik zeneszerző egy-egy híres művének címére utalnak a diákon látható képek. Minden dián két kép szerepelt, csak a zeneszerző nevét kellett kitalálni, a mű címét nem. Egy másik példa, hogy milyen nevet viseltek a főgonoszok a diákon látható rajzfilmekben. Ezután még volt egy bónuszkérdés a képes kérdésekhez hasonló koncepcióban, viszont ennél a résznél már óvatosnak kellett lenni – választani is lehetett, hogy szeretnénk-e részt venni a bónuszban. Ha a válasz igen, akkor a kvízmester felteszi a kérdést, hogy egy vagy két pontért választunk. Ha tudjuk a kérdésre a választ akkor pluszpontot, viszont ha nem, akkor pontlevonást kap a csapat.
A második blokk után volt egy 15 perces szünet, ahol alkalmunk nyílt megismerkedni a többi csapattal. Miután mi bemutatkoztunk a többienek, kiderült, hogy majdnem mindenki régóta rendszeresen jár a programra. A kvízjátékosok nagyon kedvesek és – mivel az évek alatt már sikerült összekovácsolódniuk – a hangulat szinte már családias.
A harmadik blokk
A harmadik blokkban egy kapcsolatkör szerepelt, ahol tíz kérdés volt. A rész utolsó kérdése, hogy mi a kapcsolat a rész alkotóelemei között. Példaként, hogy milyen pénzzel vett tyúkot a vásárban a népdalunk főhőse, a következő kérdés pedig, hogy melyik volt a negyedik magyar mobilszolgáltató. Itt a válaszok az alábbiak voltak: az első kérdésre fél, azaz 50%, és Digi, azaz (06 50), így a kapcsolat az ötven volt. Itt, ha nem is tudtuk néhány kérdésre a választ, viszont a kapcsolatot kitaláltuk, akkor már könnyebb volt a kimaradt kérdésekre is válaszolni.
A negyedik blokk
A negyedik szekcióban pedig általános kérdésekre kellett válaszolni, aminek a végén szintén bónuszkérdés várt. Ezek után kezdődött a második 15 perces szünet.

Az ötödik blokk
Az utolsó blokk hangos-, párosítós kérdésekből és anagrammákból tevődött össze. A szekció legelső része a Stay Positive, ahol három kérdés van, viszont, ha a csapat nem biztos a válaszában, akkor nem érdemes beírni, mivel helytelen válasz esetén pontlevonás jár. A következő a párosítós szegmens, ahol szinte bármilyen kérdés előfordulhat, például, hogy melyik sorozat milyen államban játszódik, vagy éppen az adott képen látható macskafajtákat kell a nevükkel összepárosítani. Ezek után az anagramma és a hangos kérdések következtek.
A hangos kérdéseknél lejátszanak egy filmrészletet és ki kell találni, hogy mi a film címe, vagy például két dalt összemixelnek és ki kell találni a két eredeti előadót. A javítás után pedig a kvízmester elkéri a papírokat, összeadja mindenkinek a pontjait és kihirdeti a nyertest. A nyertes csapat egy üveg pezsgőt nyer.
A Quizzone Kupa egy kreatív és jól megtervezett esemény, kiváló program, ha ismerősöket és új barátokat szeretnél szerezni, valamint új és érdekes tényeket megtudni vagy a tudásodat gyarapítani sokféle témában. Különböző korosztályú és tudású volt minden résztvevő, de mégis roppant érdekes eredményeket ért el mindenki, a szünetekben pedig kellemes beszélgetést lehetett a versenyzőkkel folytatni.
Barta Kimberly Viki
A Debreceni Egyetem kommunikáció- és médiatudomány mesterszak 1. évfolyamos hallgatója
Mi a DEpublik?
A DEpublik egy, a Debreceni Egyetem hallgatóinak publikációiból álló cikksorozat, melyben az egyetemisták perspektíváján keresztül kerülnek terítékre az őket foglalkoztató témák.
Hozzászólások