Minden év november 17-én, a koraszülöttek világnapján, amikor lila fények borítják el a világ számos ikonikus épületét, helyszínét, köztük az Empire State Building, a Niagara-vízesés vagy a müncheni Olimpiatorony. Ezzel szimbolizálva a REMÉNYT, a KITARTÁST, a BIZAKODÁST.
Idén a Szabadság-szobor mellett a Debreceni Egyetem és a DE Klinikai Központ főépülete is csatlakozott a kezdeményezéshez, ezzel hívva fel a figyelmet a koraszülöttek és családjaik támogatásának fontosságára.
A 37. hétnél korábban született gyermekeket nevezik koraszülötteknek, de hasonlóan veszélyeztettek a 2500 grammnál kisebb súllyal világra jött csecsemők is. Magyarországon évente minden 10. gyermek koraszülöttként látja meg a napvilágot.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Neonatalis Intenzív Centruma kiemelkedő szerepet játszik a magyarországi koraszülött ellátásban, ezt most a koronavírus okozta szomorú helyzet még inkább megnehezíti.
„Az édesanyák most is a koraszülött gyermekeikkel lehetnek, a nap 24 órájában biztosítjuk számukra a testközelséget. Az édespákat sem szeretnénk kirekeszteni, azonban a megváltozott helyzetben ők csak heti egy alkalommal jöhetnek a koraszülött intenzív osztályra az egészségügyi óvintézkedéseket betartva” – mondta Riszter Magdolna, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Neonatalis Intenzív Centrumának helyettes vezetője.
„Egy anyát a babájával egy egységnek kell tekintenünk.”
mondta a szakember

A Melletted a helyem Egyesület összefogja a koraszüléssel, koraszülöttséggel foglalkozó orvosok, az egészségügyi szakszemélyzet, a döntéshozók, a civil szervezetek és a koraszülött gyermekek szüleit képviselő különböző szervezetek munkáját.
„Óránként egy koraszülett gyermek jön világra Magyarországon, ezért nagyon fontos felhívni a figyelmet az ő helyzetükre, hiszen sok család érintett a témában. Idén a világjárvány miatt sajnos nem lehetnek olyan rendezvények, amelyek megszokottak ilyenkor és nem ünnepelhetnek együtt a szülők, a gyermekek és az orvosok, ezért talán még fontosabb, hogy látványosan is felhívjuk a figyelmet az ő helyzetükre” – hangsúlyozta Venkovits Balázs, a DE Angol-Amerikai Intézet megbízott vezetője, a Melletted a helyem Egyesület tagja.
A világnap alkalmából a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Neonatalis Intenzív Centruma eszközadományt kapott, a koraszülött gyermekeiket nevelő édesanyák ajánlottak fel úgynevezett kenguru-székeket.
Hozzászólások