Manapság nehezebb felsorolni, hogy mi az a fogalom, az a jelenség, az a hagyománykör, az a tárgy, vagy az az élőlény, ami nem rendelkezik világnappal. Vannak köztük olyanok, amiken csak elkerekedik a szemünk, de vannak olyanok is, amikre kifejezetten nagy szükség van, hiszen a kiemelt esemény fontos célokra világít rá. A logika nemzetközi napja is ilyen, hiszen ebben a tudományágban sokkal több van, mint hinnénk, és sokkal több mindent befolyásol- jótékony irányba- mintsem gondolnánk.

Mi a logika?
A logika szó görög eredetű, a λόγος (logos) szóból származik, jelentése ige, érv, bölcsesség. A λογική τέχνη (logiké tekhné) görög kifejezés pedig a gondolkodás tudományát jelenti. Egyszóval a logika a helyes gondolkodást jelentheti. Abban minden forrás- legyen az ógörög vagy modern- megegyezik, hogy a logika egy tudományág. Ahogy a UNESCO definiálja:
A racionális és kritikai gondolkodást ösztönző tudományág, kiemelkedően fontos az emberi tudás, a tudomány és a technológia fejlődéséhez.
Logikus, nemde? A logika az életünk minden területén jelen van. Szükségünk van racionalitásra és megfelelő éleslátásra a hétköznapi tevékenységektől kezdve, a munka világán át egészen a többi tudományterületig. Mondhatjuk azt is, hogy a tudás és gondolkodás egyik alappillére. Más források ennél részletesebben jellemzik ezt a tudományterületet. A logika nem más, mint az érvényes következtetések és bizonyítások, valamint az ezzel összefüggő filozófiai, matematikai, nyelvészeti és tudományos kérdések összefoglaló tudománya. Ha az utca emberét kérdeznénk, akkor 10-ből 10 ember garantáltan a matematikához kötné kizárólag ezt a területet. Ez egyébként nem is tekinthető szarvashibának, hiszen a matematika engedett a legnagyobb teret és reflektorfényt erre a területre.
Mi a világnap célja?
A nemzetközi nap célja, hogy a logika tudományának terjesztésével hozzájáruljon a béke, a párbeszéd és a nemzetek közötti kölcsönös megértés eléréséhez.
fogalmazta meg hivatalos honlapján az UNESCO.

Viszonylag “friss” világnapról van szó, hiszen 2019. január 14-én ünnepelték először, a matematika, filozófia, számítógépes tudományok, mérnöki tudományok, közgazdaságtan és kognitív tudományok területén aktív egyetemek, kutatóintézetek, alapítványok és egyesületek kezdeményezéseként. Az UNESCO arra biztatja a tagállamokat, hogy hazai és nemzetközi rendezvények szervezésével lehetőségükhöz mérten, minden évben ünnepeljék meg január 14-én a logika nemzetközi napját. A cél az, hogy évről-évre egyre több partner részvételével bonyolítsák le ezt az eseményt az országok, és a lehető legszélesebb körben értesüljenek az iskolák, egyetemek és kutatóintézetek is a kezdeményezésről.
A LOGIKA ALAPFELADATA
Egy adott állítás (melyet igaznak vélünk) nyomán következtetéseket vonhatunk le bizonyos kijelentések igazára nézve. Egyszóval: a logika alapfeladata a KÖVETKEZTETÉS
Hozzászólások