Negyedik alkalommal valósul meg a Méliusz Juhász Péter Könyvtár szervezésében a Térey Könyvünnep.
Debrecen városa 2020-ban hagyományteremtő szándékkal alapította meg a Könyvünnepet – a költő születésének 50. évfordulója tiszteletére – melyet a kezdetektől évente a közelmúlt nagy debreceni irodalmi alakjainak, kortárs alkotóinak szentelnek.
Az idei Térey Könyvünnepen a hagyományoknak megfelelően koszorúzással is készülnek a szervezők a Kétmalom utca 17. szám alatt, amely során pályatársak, barátok idézik fel a költő alakját.
“A megemlékezés után megnyitjuk a nagyközönség előtt Térey Könyvsarkot, amely a József Attila-díjas költő, író gyerekkorába, illetve érett írói felnőttkorába enged betekintést személyes tárgyain keresztül”
írja a debrecenliterature.hu.
Kapcsolódó cikkünk:
Megérkezett Debrecenbe és hamarosan látogatható Térey János hagyatéka
Az eseményhez csatlakozik a vámospércsi Térey Könyvtár is. Az intézmény 2022. márciusa óta viseli a költő nevét, amelyben azóta állandó kamarakiállítással is emlékeznek rá. Idén Harmath Artemiszt, a költő özvegyét látják vendégül, aki Korpa Tamás költővel beszélget Térey ránk hagyott örökségéről.
„Amit rátok hagytam, termő örökség.”
A megemlékezésen túl a programsorozat az idei évfordulós szerzőinket állítja fókuszba változatos irodalmi programokon keresztül. Így a nyitó eseményen, szeptember 12-én Csokonai mint újhullámos rapper lép elénk a Prieger Zsolt által megálmodott, Mihály, avagy egy város kísértetei című zenés előadásában. Szeptember 13-án egy vándorkiállítást, a Petőfi-múzembuszt köszönhetjük Debrecenben, amely a 200 éve született költő személyiségét, munkásságának ismert darabjait mutatja be.
A szépíró olvas, a Déri Múzeum – Debreceni Irodalom Háza beszélgetéssorozatának következő vendége Géczi János költő, képzőművész lesz, akit Áfra János kérdez olvasmányélményeiről, inspirációiról.
A City Legends jóvoltából megismerhetjük a cívisváros „deákos” történetét, míg az Explore Debrecen a Térey által újra felfedezett Sajó István építészeti remekeit és a cívisváros egyik legősibb városrészének, Szentlászlófalva hely- és kultúrtörténeti érdekességeit tárja fel előttünk.
A Könyvünnep szeptember 18-án a Déri Múzeum helytörténeti konferenciájával zárul, amely egyben át is vezet a Kulturális Örökség Napjához.
PROGRAM:
- Szeptember 12., 17.00, Debreceni Református Kollégium udvara: Mihály, avagy egy város kísértetei c. előadás
- Szeptember 12 – 15., 10.00-18.00., Déri tér, „Átröpűlök hosszában hazámon” – Vándorkiállítás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából – Debrecenben állomásozik a Petőfi-múzeumbusz!
- Szeptember 13., 19.00, Déri Múzeum, Díszterem: A szépíró olvas – irodalmi beszélgetéssorozat – Géczi János: a rendezvény Facebook eseményéért kattintson IDE.

- Szeptember 14., 10.00, Térey Könyvtár, Vámospércs: A Térey János Könyvtár csatlakozása a Könyv Barátai Hálózathoz, beszélgetés Harmath Artemisz irodalomtörténésszel, Térey János özvegyével; Térey-relikviák átadása a könyvtár számára
- Szeptember 14., 17.00, Kétmalom utca 17.: Térey emléktáblájának megkoszorúzása, ünnepi beszéd
- Szeptember 14., 17.30, Nyíl utca 2., A Térey Könyvsarok megnyitója
- Szeptember 16., 14.00, Kálvin tér, a Csokonai szobor előtt: Alföldi „deákos városjárás Horog Mátéval: a rendezvény Facebook eseményéért kattintson IDE.

- Szeptember 16., 16.00, Simonyi út 44. (Pálma étterem előtt)
- Art deco a pusztán – Séta Sajó István műépítész nyomában Térey János emlékére
- Szeptember 17., 10.00, Simony út 44. (Péterfia-Eötvös utca sarok) Séta Szentlászlófalván Térey János emlékére
- Szeptember 18., 9.00, Déri Múzeum, Díszterem: Örökségünk Debrecen II. – helytörténeti konferencia és az Év Cívis Háza díj átadása
A Térey Könyvünnep Facebook eseményéért és bővebb információkért kattintson IDE.
Hozzászólások