A vashiány napja kezdeményezés 2015-ben kelt életre és célja, hogy felhívja az emberek figyelmét az állapot élettani hatásaira.
Vashiánnyal nagyon sokan küzdenek a világban, számuk eléri a másfél milliárd embert. Az állapot számos betegséget okoz, aminek igazi okát nem veszik észre az emberek, magát a kevés vasat szervezetükben. A vashiány hátterében az esetek többségében két ok áll: az egyik az elégtelen vasfogyasztás, a másik a fokozott igény. A vashiány leggyakoribb tünetei a következőek:
-A fáradtság a vashiány egyik legjellemzőbb tünete. A testi fáradtságon túl általában mentális (lelki) kimerültség is jelentkezik, hiszen nemcsak a testünknek, hanem az agyunknak is szüksége van a vasra a normális működéshez. Ha a krónikus fáradtság mellett koncentrációs nehézségek vagy hangulatingadozás is gyakran lép fel, akkor nagy a valószínűsége, hogy vashiánnyal állunk szemben.
-Súlyos vashiány, vashiányos vérszegénység esetén a vér kevesebb hemoglobint tartalmaz, ami sápadtságban nyilvánul meg. Legjobban az arcunkon, körmünkön, a szájnyálkahártyán és szemhéjakon látszik meg a sápadtság, amely a vérszegénység jele.
-Ha körmeinek színe, alakja vagy szerkezete megváltozik, annak oka gyakran a szervezet alacsony vasszintje.
Ha a körmök középső részén bemélyedés, a széleken pedig kiemelkedés tapasztalható, mintegy kanalat formázva, az a vashiányos vérszegénység jele.
-Ha a hajhullás jelentősen fokozódik, az gyakran vashiány vagy vashiányos vérszegénység tünete.
Hozzászólások