Globálisan próbál fellépni a jelenséggel szemben a legnagyobb közösségi oldal.
A közösségi oldalak bugyraiból feltörő konteók és álhírek azóta szerves részei az online töltött mindennapoknak, mióta lehetséges a regisztráció ezekre a felületekre. A koronavírus-járvány azonban mintha megháromszorozta volna az ilyen információk számát, és az ezeket terjesztők táborát. A Facebook is érzékelte a globálisan jellemző problémát, így úgynevezett “tényellenőrök” segítségével (International Fact-Checking Network, aminek a magyar nyelvű változatát IDE kattintva lehet elérni) igyekszik felvenni a harcot a jelenséggel szemben.
Ehhez külső segítséget vesz igénybe a közösségi oldal, a legnagyobb partnerük ebben a valós információért folytatott küzdelemben a francia AFP Hírügynökség. Ma közös online sajtótájékoztatón számolt be a két cég arról, hogy a tényellenőri hálózat újabb országok bevonásával bővül: a listába Magyarország is bekerült.
Lengyelország, a Balkán-félsziget, a Cseh Köztársaság, Szlovákia és Románia után Magyarország és Bulgária csatlakozása segít az AFP-nek megerősíteni tényellenőrző hálózatát Közép-Kelet-Európában, ezáltal harcolni a dezinformáció terjesztésével szemben a kontinens e részén. Az AFP a tényellenőrzés terén is megerősíti vezető pozícióját a régióban: az ügynökség immár 17 európai országra terjed ki, és 12 különböző európai nyelven működik
mondta el Christine Buhagiar, az AFP európai regionális igazgatója a mai sajtótájékoztatón.

A jövőben tehát ha a tényellenőr egy hírt hoaxnak ítél, akkor a Facebook csökkenti az elérését, így kevesebb emberhez fognak eljutni a hamis információk. Az adott bejegyzés olvasói, valamint azok, akik korábban megosztották értesítést fognak kapni a hír valóságtartalmának megkérdőjelezhetőségéről.
Fontos változás továbbá az is, hogy azok a Facebook-oldalak és domainek, melyek rendszeresen dezinformációkat terjesztenek, azoktól a közösségi platform elveszi a bevételszerzési és hirdetési lehetőséget, illetve jelentősen lecsökkenti az elérésüket. Van egy korlátja is a tényellenőrzők feladatának: az, hogy ugyan egy adott oldal, vagy link elérését korlátozhatják, de a közösségi oldalról el nem távolíthatják a hoaxokat terjesztő profilokat vagy épp oldalakat.
Hozzászólások