Az UNICEF az Egyesült Nemzetek Szövetségének (ENSZ) Gyermekalapja, melyet az ENSZ Közgyűlése 1946. december 11-én hozott létre.
A rövidítés a United Nations International Children’s Emergency Fund kifejezést takarja, magyarul az ENSZ nemzetközi gyermekjogi alapja. 1953-ban az ENSZ állandó részévé vált, ekkor rövidítették a nevét UNICEF-re.
Az UNICEF az ENSZ-család tagja. A fejlett országokban nemzeti bizottságok találhatóak. A nemzeti bizottságok független helyi civil szervezetek, melyeknek formális kapcsolata az UNICEF-fel egy együttműködési megállapodáson alapul. Az UNICEF-nek 34 nemzeti bizottsága van, többek között az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány.
Az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány az UNICEF hazai képviselőjeként adományokat gyűjt az UNICEF gyermekvédő programjaihoz, és küzd a gyermekjogok hazai érvényesüléséért. Magyarországon nemzeti bizottság, nem pedig programiroda található, ami azt jelenti, hogy helyi humanitárius programot nem folytat az alapítványt.
A szervezet Magyarországon is működtet gyermekvédő programokat, amikkel küzd
- a gyerekek jogainak érvényesüléséért,
- a hátrányos helyzetű gyerekek kiteljesedéséért,
- a gyermekbántalmazás- és a gyerekkereskedelem ellen,
- a gyerekek véleményének hangsúlyozásáért,
- a gyerekek jóllétéért.
Hajdúnánás, a gyerekbarát település
Az UNICEF Gyerekbarát Település olyan helyi irányítási rendszer, modell és jó gyakorlat kialakítását tűzi ki célul, amely a Magyarországon 1991 óta hatályos ENSZ Gyermekjogi egyezményen alapulva, kötelezettséget vállal a gyermekek kiemelt és fokozott védelmére és a gyermekek jogainak tiszteletben tartására.
Az eredetileg Gyermekbarát Városok (Child Friendly Cities) néven megszületett koncepció minden olyan közösségben kifejleszthető és alkalmazható, ahol gyermekek élnek: legyen az nagy vagy kicsi, városi vagy vidéki közösség.
Évente 3 települési önkormányzat nyerheti el a címet, 2016-ban Hajdúnánás városa kapta.
Forrás: UNICEF
Hozzászólások