A film megszületéséhez az ötletet az Egyesült Államokban készült, és népszerűvé vált, feketékkel szembeni rendszerszintű rasszizmusról készült animációs film adta. Ennek mintájára készítette el a Rosa Parks Alapítvány, hogy a magyarországi romákat érő megkülönböztetésből fakadóan milyen hátrány éri őket. Címe: Miért nehezebb a roma gyerekek élete?
A magyar animáció történelmi megvilágításban mutatja be, és értelmezi a roma társadalmi kirekesztés okainak mélyre hatoló gyökereit, ezáltal érhetővé válik, miért kerülnek hátrányba a magyarországi romák az egészségügyben, az oktatásban, lakhatásban, és a foglalkoztatásban, mint a nem roma honfitársaik.
A film főszereplői Jani, aki roma, és Tomi, aki nem roma. Jani és Tomi két gyerek, akiknek már felmenőiken keresztül is, születésük pillanatától kezdve egészen mások a kilátásai. Az animációban olyan kérdéseket boncolnak, hogy hogyan “öröklődnek” a hátrányok generációról, generációra, és miért kevés az esélye annak, hogy Jani (roma gyerek) kiemelkedjen a “beleszületett” hátrányos helyzetéből. A film betekintést enged abba, hogy a romák elleni előítéletesség hogyan szivárog be a mindennapi élet működésébe társadalmi szinten.
Az animációs filmet Rosa Park Alapítvány jegyzi, az animációt Kiss Melinda, a Metropolitan Egyetem Animáció és Média Design Tanszék docense készítette, Ónodi Eszter színésznő kölcsönözte a hangját, a szöveg szerzője pedig Kende Ágnes szociológus munkája.
Videó megtekinthető itt:
Forrás és kép: Qubit.hu
Hozzászólások