Kobe neve a sport világában a kiválóság, az elszántság és a siker szinonimája. Honnan és hogyan jutott el odáig, hogy még halála után is számtalan fiatalnak adnak motivációt mondatai, hogy kifejlesztett mentalitását olyan erőforrásként használhatják még az elkövetkezendő generációk sportolói is, amely kiirthatatlanul pulzál minden nemes célokra hivatott, ám olykor démonaival küzdő emberben?
„Ismerd meg mások útját, hogy könnyebben rátalálhass a sajátodra”
Muse c. film.
1996-ban egy régóta fortyogó vulkánként tört fel a kosárlabda világának felszínére az NBA történelmének egyik legfiatalabb játékosa: Kobe Bryant teljes mellszélességgel uralta a pályát a Hershey-ben megrendezett állami bajnokságon. 208 cm-es dobóhátvéd édesapja nyomdokaiba lépve ő is az NBA világát választotta – kortársaival ellentétben nem a biztonságos határokat adó felsőoktatás birodalmában lubickolt, hanem a mély vízbe vetve magát, a legjobbaktól akart tanulni.

Az átlagos 18 évesek életétől merőben más mezsgyékkel rendelkező életformát választó fiatal tehetsége egyértelmű volt, azonban ahhoz, hogy ő is odavalónak érezze magát ahová alapkészségei szerint tartozott, számottevően sok energiát kellett befektetnie. Míg más tizenévesek életét az egyetem, a bulik és az azokkal járó egyéb kikapcsolódások mozgatták, addig neki egy igen behatárolt precizitást kellett elsajátítania 28,65 × 15,24 méteren. De honnan indult ez a szerelem?
A kezdetek
A sztárjátékos 6 éves volt, amikor édesapja az NBA-ben töltött évei után izgalmat keresve Olaszországba igazolt – ahova természetesen követte az egész család. A nyelvet nem beszélték és két évente költöztek, de ez volt az a meghatározó időszak, amikor elválaszthatatlan kötelék fonódott Kobe és a kosárlabda között. A játék volt az a mentsvárként funkcionáló biztos pont az életében, ami mellett nem számított hogy voltak-e barátai, mert a labda mindig vele volt.
Egészen 13 éves koráig barátként tekintett a sportszerre, viszont tizenéves korának hajnalán visszaköltöztek Amerikába és komolyabban kezdett foglalkozni a sporttal – a labda szerepe szintet lépett, immár csapattársa lett.
Pályafutása nulladik lépcsőfokának lelki oldalát tekintve valahol itt indult fejlődésnek – tudattalanul – a Black Mamba.
A ’90-es évek Amerikájába visszacsöppenve ő volt az Európában szocializálódott olasz kölyök, ami érthetően sok frusztrációt gerjesztett a fiatalban. Mi tette Kobe-t azzá, akivé vált? Hogy ezt a stressz-gleccsert a játékai során vezette le, a düh táplálta minden egyes mozdulatát a pályán.
NBA-évek
A ’96-os állami bajnokság után a sportoló álmai hirtelen szilárd lábakon álltak: ugyan megannyi egyetem kapkodott utána a középiskolában elért kimagasló sporteredményei miatt, azonban 1996. július 12-én hivatalosan is a Los Angeles Lakers 8-as számú mezét viselő játékosa lett.
Kapcsolódó cikkünk:
Filmsorozat készül a Los Angeles Lakers első csúcskorszakáról
Ezek a szilárd lábak azonban eleinte merőben ingatagok voltak: előfordult, hogy zsinórban 7 meccsen át csupán a kispadról élvezhette a megmérettetéseket és csak az utolsó 20 másodpercben játszott.
1997. május 12-e katalizálta azt az addig fejét fel-fel vető vadállatot, akinek játékát később húsz szezonon át élvezhette az NBA közönsége: Kobe zsinórban 4 hibát vétett. Alulmaradó teljesítményének súlya ismét csak növelte azt a lavinát, ami végül az ugyanebben az évben megrendezett Slam Dunk Contesten maga alá gyűrt mindenkit:
31 pont megszerzésével a Lakers 18 éves újonca, Kobe Bryant elnyerte az 1997-es NBA Slam Dunk Contest címét.
A kosárlabdázóban lakozó elképesztő tehetség és szorgalom egyvelegének versenyen való prezentálását a Levegő Ura sem hagyta szó nélkül:
Michael Jordan egyenesen az NBA jövőjének nevezte Kobe-t.
Kapcsolódó cikkünk:
Hatvan éve született Michael Jordan, a Levegő Ura
Black Mamba
Ezután Bryant számára nem volt megállás: kitörölhetetlen nyomot hagyva a kosárlabda történelmében, 20 felejthetetlen NBA-szezont játszott végig – hűn maradva csapatához – egytől egyig mindet a Lakers köreiben. 5 NBA-bajnokság során mutatta meg mit jelent a Mamba Mentalitás – bevésve nevét az NBA történetének évkönyvébe. Igazi showmanként Kobe-t négy alkalommal választották ki az All-Star meccsek MVP-jének. Az AS-ek után 2009-ben és 2010-ben megnyerte az NBA-döntők MVP-jét, 2014. december 14-én pedig felkerült az örökranglista harmadik helyére, egyértelműen bizonyítva, hogy az emberi lehetőségekhez mérten az egyik legmagasabb szinten teljesítő játékos, akit a föld valaha a hátán hordott.
„Ha úgy döntünk, elérjük a célunk tűzön vízen keresztül, ne csodálkozzunk, amikor sikerül”
Kobe Bryant.
A fent felsorolt sikereihez megingathatatlan mentalitás szükségeltetett – ami pedig nem a semmiből táplálkozik. Kobe-t 2003-ban szexuális erőszakkal vádolták meg. A sportolónak a 2000-es évek elejétől kezdve magánéleti problémák nehéz súlya alól kellett felállnia és a karrierje érdekében stabilan talpon maradnia. Végül az ügyet megszüntették, miután Bryant vádlója elutasította a tanúskodást. Az eset égető pecsétet nyomott a kosárlabdázó családi életére: a 2015-ös Muse című dokumentumfilmben mesélt arról, hogy olyan stresszforrást jelentett ez a vádaskodás a családja számára is, hogy felesége, Vanessa elvetélt.
Ahhoz, hogy a felmerülő hullámvölgyek ellenére a pályán teljesíteni tudjon, külön kellett választania a magánéletét és a karrierjét – így született meg a Mamba Mentalitás.
„A hosszúság, a kígyó, a harapás, az ütés, a temperamentum” – mondta a kosaras Kent Babbnak, aki azt is megjegyezte, hogy Bryant nagyon is tisztában volt vele, hogy a kígyók levedlik a bőrüket.
nyilatkozta a The Washington Postnak a – hüllő után – Black Mamba névvel illetett alter egojáról Kobe.
„Hadd nézzem meg ezt a… – utánanéztem – igen, ez vagyok én”
A pályán kívül
A sztársportolót nem csak a kosárlabda világa érdekelte: ’99-ben rapperként is szerencsét próbált. Az élet apró, láthatatlan, de mégis összefüggő történéseinek egyik szépsége, hogy a zenéhez tartozó klip forgatásán ismerte meg későbbi feleségét, Vanessa-t.
Feleségével 2007-ben megalapították a Kobe and Vanessa Bryant Foundation-t, melynek mai napig legfőbb célja, hogy hátrányos helyzetű főiskolai hallgatók perifériáját tágítsák és számukra is láthatóvá és elérhetővé tegyék a világ lehetőségeinek palettáját.
Kobe 1999-ben indult művészi karrierjét 2017-ben mérföldekkel túlszárnyalta – tőle megszokott módon nem érte be kevesebbel a legjobbnál: egészen az Oscar-díjig jutott a ’17-ben debütáló Dear Basketball névre keresztelt kisfilmjével, ami azon a levélen alapul, amellyel 2015. november 29-én bejelentette, hogy visszavonul.
2020. január 26-án egy váratlan tragédia során a történelmet író kosárlabdázó örökre lehunyta szemeit: Kobe Bryant és lánya, Gianna, valamint a helikopteren tartózkodó hét másik ember életét követelő baleset után mély gyászba borult a világ.
Kobe idő előtti halála olyan űrt hagyott maga után, amelyet soha nem lehet betölteni, az viszont biztos, hogy öröksége megannyi emberben tovább él.
„Azt hallottam, mindenki kétszer hal meg. Először amikor eltemetnek, másodjára pedig az utolsó alkalommal, amikor valaki megemlíti a nevedet.”
Macklemore: Glorious.

Hozzászólások