Miskolc város ünnepét május 11-én tartják.
A szerzőről
A városi közgyűlés 1993-ban döntött úgy, hogy május 11. lesz Miskolc ünnepe. Abban az évben indította a város ezt az ünnepet, amelyikben születtem. Ez némi ürügyet szolgáltat arra, hogy személyes kapcsolatomról is írjak. Miskolcon születtem, ott jártam gimnáziumba és egyetemre is, mielőtt a Debreceni Egyetemet választottam volna. Mind a két várost szeretem a maga módján, és igaz, hogy az egyiknek vannak vitathatatlan előnyei, de a különbségeket túl szokták misztifikálni. Több a közös Miskolcban és Debrecenben, mint elsőre gondolnánk. Nézzünk néhányat!
Közös elemek
Szintén 2021-ben stratégia kiterjesztéseként, a Xanga csoport, a már meglévő magántőke alapjai mellett, a csoporthoz tartozó XID Befektetési Zrt. révén az MFB Investtel közös befektetéssel, Debrecenben és Miskolcon hozott létre tematikus, iparfejlesztési magántőke alapokat.
A Debreceni Egyetem a Miskolci Egyetemmel, a két város önkormányzatával, valamint a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetséggel (MEFS) közösen sikerrel pályázott a következő, 2024-es Európai Egyetemi Játékok megrendezésére. Így a két egyetem közösen fog helyet adni a Magyarországon tartandó európai sporteseménynek.
Miskolc és Debrecen is az ország legnagyobb vidéki városa: agglomerációval együtt Budapest és Debrecen után a 3. legnagyobb város, illetve a 2. legnagyobb belterülettel/beépített területtel rendelkező város Magyarországon Budapest után. Debrecen viszont a 2. legnépesebb magyarországi település a főváros után.
Híres miskolciak
Hagyomány, hogy ezen a napon osztják ki a Miskolci Nemzeti Színházban a Miskolc díszpolgára címet és további díjakat azoknak, akik sokat tettek a városért. A díjak egy része Miskolc híres szülötteinek és más híres polgárainak nevét viseli. Íme néhányuk.
Herman Ottó: Az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték, Miskolcon kezdte iskoláit. A Miskolcon talált szakócák alapján ő állította elsőként, hogy éltek ősemberek Magyarország területén.
Szemere Bertalan: A Magyar Királyság második miniszterelnöke az 1848–49-es forradalom és szabadságharc alatt Kossuth Lajos kormányzó mellett.
Szabó Lőrinc: A Kossuth-díjas költő Miskolcon született, de családja hamar elköltözött Miskolcról, iskoláit már Balassagyarmaton és Debrecenben végezte.
Reményi Ede: A világ öt kontinensén ismert hegedűművész is Miskolcon látta meg a napvilágot. 9 évesen már hangversenyezett. Húszéves korában részt vett az 1848–49-es szabadságharcban.
Déryné Széppataki Róza: Az első magyar opera-énekesnő 78 éves korában hunyt el miskolci otthonában.
Bizony Ákos: A magyar országgyűlési képviselő az 1905-ös választásokon Tisza István miniszterelnök ellenében is győzött.
Benkő Sámuel: Tevékenysége úttörőnek számít az orvosi helyrajzírás és az orvosmeteorológiai megfigyelések meghonosításában egyaránt. Ő volt az első magyar tudományos kórboncnok.
Szentpáli István: 1890-ben költözött Miskolcra, ahol a Kereskedelmi és Iparkamara titkára lett, miközben tanított a középkereskedelmi iskolában.
Plusz 1 érdekesség
2021-ben Miskolc független polgármestere, Veres Pál megdicsérte Debrecent. Szerinte megkérdőjelezhetetlen Debrecen régióbeli vezető szerepe.
Hozzászólások