
Számtalan hivatalos interjúban hallhattunk már a város kiemelten fontos ügyeiben nyilatkozni, de engem az érdekel ki is vagy valójában. Az olvasási szokásaink sok mindent elárulnak rólunk, így itt a könyvekhez való hozzáállásod tükrében mutatkozhatsz be. Mit tudhatunk rólad?
Vezető, anya, feleség. Röviden így tudnám jellemezni magamat, mint a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatóját. Sátoraljaújhelyből indulva néhány éves külföldi kitérővel 16 éve költöztem Debrecenbe. Az idegen nyelv használata elsődleges szempont volt számomra az Egyetem utáni elhelyezkedésben, ezért is kezdtem el a karrieremet multi környezetben, így az SSC szektorban megalapozni, majd felépíteni. A Ygomi Europe Kft-nél, majd BT-nél (British Telecom) szerzett tapasztalatok meghatározóak voltak abban, hogy később megálljam a helyem a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő holding szervezet felső vezetőjeként. Ezt a pozíciót 2019 januárja óta töltöm be. Két gyermekes anyaként és feleségként hatalmas napi szervezést igényel az egyszerre több helyen való maximális helyt állás, de emellett figyelek a feltöltődésre, a folyamatos fejlődésre is. Üzleti angolt tanulok, folyamatosan képzem magamat és az elhagyhatatlan esti mese mellett próbálok a lopott percekben olvasni is, hogy kiszakadhassak a napi mókuskerékből.
Ennyi teendő mellett egyáltalán van időd olvasni, és ha igen mikor és hol olvasol?
Sokkal kevesebb időm van olvasni, mint szeretném. Napközben rengeteg dokumentumot, szerződést és emailt olvasok, estére már sokszor elfáradok. Az esti mese az, ami a nap kihagyhatatlan része, és ha ezután ébren tudok még maradni, akkor néhány oldalt mindig olvasok a kedvenc új könyvemből is.
Milyen típusú könyveket szeretsz olvasni? Miért?
Fiatalabb koromban rajongtam Stephen King történeteiért, viszont mostanában inkább azokat a könnyed könyveket részesítem előnyben, amiknél nem nagyon kell gondolkozni a hosszú napok végén, hanem kikapcsolhatok és elrepíthetem magamat egy másik képzeletbeli világba.
Mi volt életed legmeghatározóbb könyvélménye? Miért?
Emily Bronte: Üvöltő szelek. Ez volt az első olyan könyv, ami igazán megragadott a maga egyedülálló történetével.
Elolvastad a kötelezőket az iskolában? Mit utáltál a legjobban? Miért?
Legtöbbször csak ültem (vagy feküdtem) a könyv felett és teljesen máshol járt az eszem. Shakespeare Rómeó és Júliáját és Madách Imre: Ember Tragédiáját biztos, hogy elolvastam, a többi felett viszont inkább csak ábrándoztam. Ami kötelező volt azt sosem szerettem (mai napig nem szeretem a kötelező dolgokat. Viszont most, hogy a gyermekeim abba a korba értek (10 éves iker lányaim vannak), hogy a nyári szünetek a kötelező olvasmányokról szólnak elhatároztam, hogy velük együtt én is elolvasom a régi kötelezőket. Most éppen ez Emil és a Detektívek van soron.

Van olyan könyv, amivel már régóta szemezel, de még valami miatt nem olvastad el?
Ken Follett könyvei. Már nagyon sokat hallottam róluk, de túl vastagnak tűntek, nem volt erőm még belekezdeni az olvasásba. Elhatároztam, hogy a hosszú téli éjszakákon az idén belevágok.
Egyáltalán hogyan választod ki az aktuális olvasmányodat?
Általában ajánlás alapján és természetesen a barátnőm Papp Csilla könyveit mindig szinte első olvasóként olvasom. (Mosoly)
Könyvvásárláskor milyen szempontot veszel figyelembe? Borító? Oldalszám? Beleolvasás? Egyéb?
Legtöbbször az ajánlott könyvnek interneten utána nézek, és ha tetszik az összefoglaló, megrendelem. Nem szeretem a kölcsön könyveket, pedig gyerekkoromban sokat jártam könyvtárban, imádtam a könyvek illatát.
A gyermekeidnek melyik volt a kedvenc könyvük óvódás korukban? Az ikrekkel különböző könyveket olvastatok, vagy ugyanazokat szerették, szeretik?
Imádták Bartos Erika könyveit. Bogyó és Babóca illetve Anna, Peti, Gergő összes részét megvettük. Azt is tudták, hogy melyik mese melyik színű könyvben van már 3 évesen. Ahogy nőnek most már más az érdeklődésük. Az egyikük imád olvasni és szívesen is teszi, a másik gyerek meg úgy áll hozzá, hogy aki kiolvasta majd úgy is elmondja mit olvasott. A legutóbbi könyv, amelyiken együtt nevettük és sírtunk az David Walliams: Gengszter nagyi című könyve volt. Édesapám rákban halt meg egy éve, a szeretett nagyapára emlékeztetett minket a könyv, nagyon életszagú és megható volt olvasni az unoka és a nagymama történetét.
Ha te tehetnél be 1-1 kötelező olvasmányt az általános és középiskolai tananyagba, melyik lenne az? Miért?
Azon, hogy konkrétan miket tennék bele még nem gondolkoztam, viszont a történelmi és klasszikus regényeket biztos, hogy kivenném az általános iskolai anyagból és olyan könyveket tennék bele, ami a napi információ halmazt feldolgozni kényszerülő Z és Alfa generációt is megragadja, megszeretteti velük az olvasást és a saját képzelet élményét. Ehhez mindenképp olyan történetek szükségesek, amikkel azonosulni tudnak. A kötelező olvasmányokat gyerekek igényeihez mérten folyamatosan frissíteném, mert nem az a lényeg, hogy 10 évesen érteni tudja a Pál utcai fiúkat, hanem hogy szeressen olvasni és értse is, amit olvas ahelyett, hogy a számítógépes játékok világában merülne el.

Te írtál valaha? Szakmai anyag, vers, novella, bármi? Ha kötelező jelleggel írtál, azt szeretted? Ha csak úgy írtál, akkor mi volt az indíttatás? Hogy érezted magad az írástól, az írás után?
Sosem éreztem magamban indíttatást könyv vagy vers írására. Az iskolai évek során ez is egy kötelező dolog volt számomra, ergo a nemszeretem kategória. Szakmai anyagokat, prezentációkat, előterjesztéseket írok csak mostanában. Szerintem nem is lennék képes egy vers vagy egy könyv megírására.
Van kedvenc költőd, versed?
Szeretem a verseket, de nagyon hangulatfüggő, hogy épp melyik az, amelyik megragad. Így nem tudnék kedvenc költőt vagy verset említeni, hiszen amíg régi klasszikus Ady Endre szerelmes versei megdobogtatják a szívemet, Varró Dániel sokakat megosztó költeményei viszont megmosolyogtatnak.
Megosztod velünk a kedvenc idézetedet?
Mivel az iker lányaim a legfontosabbak a számomra ezért vicces, de a kedvenc idézetnél Bartos Erika: Ikrek verse jutott eszembe.
Gyermekáldás szállt a házra, ikrek jöttek a világra. Két kisember, két ölelés, két ringatás, két nevetés. Egyik ilyen, másik olyan, egyik pihen, másik rohan…
Bartos Erika
Mindenkinek fel szoktam tenni a villámkérdéseimet:

Az Alföld Televízió Beülünk egy kávéra című műsorában készült veled egy szintén személyes hangvételű interjú. Itt megtekinthető:
Köszönöm az interjút Virág!
Török-Papp Csilla
Hozzászólások