Hazánk még idén megkapja az orosz Szputnyik koronavírus elleni vakcina gyártásához szükséges technológiát a jelenleg épülő, debreceni Nemzeti Oltóanyaggyár számára, erről született meg a politikai megállapodás csütörtökön – közölte a tárca szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában.
Mint az MTI írja, Szijjártó a Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszterrel folytatott tárgyalását követően kijelentette: „Magyarország kifejezetten jól járt azzal, hogy magas szintű egészségügyi együttműködést alakított ki Oroszországgal.”
Hozzátette, a kormány ennek köszönhetően vásárolhatott egymillió ember számára vakcinát, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy tavasszal Magyarországon tudták lefolytatni a leggyorsabb oltási kampányt Európában.
Az is az igazsághoz tartozik a tárcavezető szerint, hogy az orosz vakcinára világszerte nagy a kereslet, így Magyarországnak komoly gazdasági érdeke fűződik ahhoz, hogy kivegye a részét a készítmény gyártásából, és ezáltal globális piacra lépéséből.

Másodgenerációs Szputnyik
Mihail Murasko arról tájékoztatta Szijjártó Pétert, hogy felgyorsul az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eljárása a Szputnyik-vakcina elismerésére: szerdán írják alá ugyanis azt a megállapodást a szervezettel, amelynek alapján lebonyolítják ezt az eljárást.
A WHO vizsgálata azért fontos, mert ha a világszervezet a Szputnyiknak is megadja a vészhelyzeti engedélyt, azt elfogadja az EU is, és erre a vakcinára is kiállítható lesz az EU-s ún. zöld igazolvány, vagyis sok, Szputnyikkal oltott magyar utazhat majd az Unión belül kötelező karantén vagy PCR-teszteredmény nélkül.
Mint azt a Magyar Távirati Iroda írja, a most épülő debreceni oltóanyaggyárban másodikgenerációs, vektor alapú vakcina készül majd, ezek a modernebb vakcinák jobban megbírkóznak a vírus mutációival (legalább is az eddigi eredmények alapján).
(MTI/HP)










Hozzászólások