2026. április 13. hétfő
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home DíszUDvar

Modernizálják a műszaki képzést – derült ki Debrecenben

HajduPress Szerző HajduPress
2017/03/09
kategória: DíszUDvar
1 0
0
FacebookTwitterE-mail

Palkovics László oktatásért felelős államtitkár részvételével jött létre a Debreceni Egyetem műszaki és informatikai képzéseinek fejlesztését támogató testület, melynek munkájában az intézmény rektora, kancellárja és érintett dékánjai mellett a régió vállalatai is részt vesznek.

– A régióban felmerülő munkaerő-piaci igények tették szükségessé az egyetem műszaki és informatikai képzéseinek fejlesztését. Ezt nem lehet a vállalatok bevonása nélkül megvalósítani, ezért döntöttünk úgy, hogy egy ágazati kabinetet hozunk létre, amely igyekszik optimalizálni az egyetem erőforrásait ennek a stratégiai célnak az elérése érdekében – hangsúlyozta a műszaki-informatikai kabinet március 8-ai alakuló ülésén mondott köszöntőjében Szilvássy Zoltán.

A Debreceni Egyetem rektora kifejtette: egyre több műszaki profilú, fejlett technológiát használó cég jelenik meg a városban, amelyeknek magasan képzett szakemberekre van szükségük, ugyanakkor napjainkban ismét forradalom zajlik az iparban, ez az ipar digitalizálása, azaz az Ipar 4.0, emiatt már nem a futószalag mellé kellenek munkások, hanem robotprogramozókra és mérnökinformatikusokra van szükség.

– Több képzési területünk is a világ élvonalába tartozik – például a gyógyszerészeti és a mezőgazdasági, orvosi képzés –, ezeken a területeken nagyon sok a jól képzett szakember, az ide kapcsolódó meghatározó intézetek teljes oktatógárdája tudományos minősítéssel rendelkezik. Viszont a műszaki-iformatikai területen nincs elég tanárunk, akár a gépész- vagy a villamosmérnök képzésben a magasan képzett oktatók többsége nem mérnöktanár, hanem természettudományi végzettségű, ezért fordultunk az államtitkárhoz, hogy vállaljon szerepet a műszaki-informatikai kabinet munkájában. Ez a testület meg tudja mondani, hogy mit kell csinálni közép- és hosszútávon, és szerencsére az egyetem abban a helyzetben van, hogy ha akar, akkor tud erőt összpontosítani stratégiai célok érdekében – jelentette ki Szilvássy Zoltán.

Palkovics László oktatásért felelős államtitkár az ülésen a mérnökképzés fejlesztésének támogatásáról biztosította a Debreceni Egyetemet.

– Debrecenben is megjelentek olyan nagyvállalatok, amelyek a klasszikus műszaki területen tevékenykednek, ezért egyre nagyobb az igényen a megfelelően képzett mérnökökre. Ezt részben olyan speciális támogatásokkal segítenénk, amelyek az itteni mérnökképzés szintjét emelik. Illetve vizsgáljuk, hogy miként lehet olyan szakembereket Debrecenbe hozni, akiket be lehet kapcsolni az itteni képzésben – tájékoztatott Palkovics László. Az államtitkár hozzátette: a minőség tekintetében nincs probléma a magyar műszaki képzéssel, azonban túl kevés fiatal érdeklődik a pálya iránt. A hallgatók mindössze 25 százaléka jelentkezik a műszaki, természettudományi, informatikai képzésekre, a kormányzat célja, hogy ezt az arányt 40 százalékra növelje. Több programot indítanak, amelyek a mérnöki pálya szépségét mutatják be, erre egy 9 milliárd forintos pályaorientációs pályázati forrás áll rendelkezésre.

A Debreceni Egyetem néhány hete írt alá együttműködési megállapodást a Ganz EEG Kft-vel a gépész- és a villamosmérnök képzés fejlesztéséről, valamint az atomenergetika terén tervezett közös munkáról. A közeljövőben a General Electric-kel is hasonló megállapodást köt az intézmény.

Palkovics László kiemelte: a most létrehozott testület szakmai irányításával a nukleáris energiával kapcsolatos hazai fejlesztésekhez kapcsolódó tudományos munkában is nagyobb részt tud majd vállalni a Debreceni Egyetem az ATOMKI-val (Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetével).

– A Debreceni Egyetem fókuszterületének számító egészségipar ugyancsak nagy mértékben támaszkodik a műszaki tudásra, hiszen például az orvosok által használt műszerek is mérnöki tevékenység eredményei, ugyanakkor a mérnököknek is szükségük van az orvosok tudására, hogy létrehozzák az új eszközöket – magyarázta Palkovics László.

 

A szerdai üléssel létrejövő kabinetben az egyetemi vezetők mellett helyi vállalkozások és több száz munkavállalót foglalkoztató nagyvállalkozások vezetői, valamint a város képviselői is részt vesznek. A Debreceni Egyetem Műszaki-Informatikai Kabinetjének tagja: Palkovics László oktatásért felelős államtitkár, Kósa Lajos országgyűlési képviselő, Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár, Szűcs Edit dékán, Mihálydeák Tamás dékán, Pintér Ákos dékán, Ujvári Gyula, az EMD Endoszkóp Műszer Gyártó és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője, Kossa György, az InterTanker Zrt. vezérigazgatója, Ascsillán Endre, a GE Hungary alelnöke, Szabó Péter, az FAG Magyarország Ipari Kft. ügyvezető igazgatója. A testület következő ülését április közepén tartja.

Sajtóiroda – TPL

Megosztás:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

Figyelj, loptam 2 táskát, az egyiket visszaadom

Következő Cikk

Tűz tombolt Nyíracsádnál, sérült is van

KapcsolódóCikk

A DEAC labdarúgócsapata felállt a padlóról
DíszUDvar

A DEAC labdarúgócsapata felállt a padlóról

2026.04.13.
Minden, ami Pancreas – fókuszban a hasnyálmirigy
DíszUDvar

Minden, ami Pancreas – fókuszban a hasnyálmirigy

2026.04.13.
Három új diákszállót épít a Debreceni Egyetem a hallgatók lakhatási támogatásának érdekében – videóval
DíszUDvar

Három új diákszállót épít a Debreceni Egyetem a hallgatók lakhatási támogatásának érdekében – videóval

2026.04.10.
Következő Cikk

Tűz tombolt Nyíracsádnál, sérült is van

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Debrecenbe jön Orbán Viktor, több utcában is megváltozik a forgalmi rend csütörtökön

Debrecenbe jön Orbán Viktor, több utcában is megváltozik a forgalmi rend csütörtökön

2026.04.07.
Baleset történt Derecske és Földes között, mentőhelikopter is érkezett

Baleset történt Derecske és Földes között, mentőhelikopter is érkezett

2026.04.06.
Baleset történt Hajdúszoboszlón

Baleset történt Hajdúszoboszlón

2026.04.11.
Hét településen egyszerre csaptak le a kristállyal kereskedőkre – videóval

Hét településen egyszerre csaptak le a kristállyal kereskedőkre – videóval

2026.04.09.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9460 Megosztás
    Share 3784 Tweet 2365
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8860 Megosztás
    Share 3544 Tweet 2215
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3285 Megosztás
    Share 1314 Tweet 821
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3229 Megosztás
    Share 1292 Tweet 807
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3158 Megosztás
    Share 1263 Tweet 790
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Az összes egyéni választókerületből megérkeztek az átjelentkezők szavazatai az NVI-hez
  • Erősödött a forint a Magyar Péter sajtótájékoztatója óta
  • Rendhagyó vendégelőadás a Vojtina Bábszínházban
  • Új gépekkel bővült a közutas flotta
  • Vedd fel a nyúlcipőt! – Jótékonysági futóverseny az állatokért
  • A DEAC labdarúgócsapata felállt a padlóról
  • A gépjárműadó befizetéséhez telefonon segít a NAV

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2026 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d