Az illóolajok megfelelő mértékű kavalkádja, a kiegészítő szolgáltatások minősége, valamint az egész élményt megfűszerező kedvesség: ez a három tényező alkotja azzá a SaunaTruckot, ami. Egy olyan biztonságos kuckóvá, melynek biztonságérzete olykor a vállalkozás marketingjét is göröngyösebb útra tereli, mert az emberek a saját lakatlan szigetüknek tekintik a Panna által létrehozott környezetet, így nem szívesen árulják el még ismerőseiknek sem, hogy ide járnak testi-lelki feltöltődésért. Annak érdekében, hogy teljesen megértsem a vállalkozás és Panna hivatását, magam is kipróbáltam milyen jól szaunázni.
A szauna évezredek óta része az emberek életének, melynek ősisége új, XXI. századi köntösbe csomagolva, SaunaTruck néven, Nyíregyháza közelében várja a kikapcsolódni vágyókat.

Amint betettem a lábam a SaunaTruck birodalmának számító telekre, Panna gyönyörű vizslája fogadott, aki csaholva az ölembe ugrott – mely gesztussal jelezte, hogy itt tényleg minden problémát hátrahagyva élvezheti az ember a simogató napsugarakat és az elmondhatatlan nyugalmat. Kutya, napfény, nyugalom. Mi kell még? Nos, egy jó szaunázás.
A telek hatalmas: a bemutatkozásunk után Panna körbevezetett, így a szemem elé tárult az önerőből felépített nyugalom szigete, amely magába foglal egy jurtát – ami szintén a tulajdonos kezei között kelt életre – egy merülőmedencét (afféle dézsát) és természetesen magát a SaunaTruckot, melyet egy lakókocsiba csomagolt wellness részlegként lehetne legjobban jellemezni.
Hogyan született meg a SaunaTruck gondolata?
A mai világban krónikus stresszben élünk és annyira hozzászokott már sajnos a testünk, lelkünk egyaránt, hogy sokszor észre sem vesszük, pedig szinte minden betegség a stresszhez vezethető vissza. Amit viszont manapság szinte lehetetlen kiiktatni, ezért úgy gondolom, hogy muszáj megtanulni kezelni.
Az első gondolat több évvel ezelőtt jött és igazából onnan indult, hogy én alapvetően nem bírtam szaunázni és amikor elkezdtem ugyan tudtam, hogy nagyon jó hatása van a szervezetemre, de egyszerűen nem bírtam, mert utána mindig nagyon fájt a fejem, alig bírtam bent maradni, 5-6 percnél már néztem az órát, hogy mikor lehet kimenni.
Amikor elkezdtem szaunaprogramokra, szeánszokra járni, akkor rájöttem, hogy igazából csak rosszul csináltam – mint nagyon sokan egyébként – és én tulajdonképpen szeretek szaunázni, csak nem jól csináltam eddig.

Akkor még úgy gondolkodtam az egészről, hogy jó lesz egyfajta kiegészítésnek, mellékállásnak és majd lesz belőle valami. Aztán néhány évvel később egyre jobban beleástam magam a szauna világába, aztán a pandémia alatt megszűnt a munkahelyem, így akkor eldöntöttem, hogy most vagy soha – ekkor konkretizálódott az egész ötlet és annak kivitelezése.
Először szaunaházban gondolkodtam, de aztán hozzám közelebb állónak éreztem a mobil szaunát, mivel egyébként vízitúrákat is szervezünk, illetve gyalogos, kerékpáros túrákat – és így össze tudom kötni a kettőt, továbbá a mobilitás miatt én sem vagyok Nyíregyházához kötve.
Hogyan, milyen keretek között szaunáztatsz: magán vagy nyílt eseményekkel dolgozol? Ezek hogyan működnek?
Csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap szoktam szeánszokat tartani. Nyilván, ha kitelepülés vagy privát rendezvény van, akkor az simán átírhatja ezt a menetrendet. Nekem az átlagoshoz képest fordítva vannak a munkanapok, hiszen csütörtökre már általában belefáradnak a hétbe az emberek– és ekkor lépek én a színre.
Sokan vannak, akik úgy jöttek ide, hogy ők amúgy nem is szeretnek szaunázni és nem is bírnak – azóta pedig rendszeres visszatérők.

Általában az alkalom végére már mindenki megismer mindenkit, nagyon közvetlen a hangulat. Pont múltkor mondta egy vendég, hogy olyan fura, hogy ő még itt nem találkozott olyan emberrel aki őt zavarná, vagy nem szívesen lenne vele egy szeánszon – és nekem sincs olyan, akit ne fogadnék szívesen.
Nyíregyházától körülbelül tíz percnyi autóútra helyezkedünk el, ezért úgymond a helyszín is garantálja a kiszakadást a szürke hétköznapokból.
Mivel én a jurtában lakom (ami közvetlenül a SaunaTruck mellett helyezkedik el – a szerk.) így tudok tartani éjszakai programokat is: például csütörtök este tíztől éjfélig – ekkor sokszor hajnali egy, fél kettő körül mennek el a vendégek. Hiába tűnhetnek késeinek ezek az alkalmak, igazából annyira családiasak, hogy abszolút nem érzem tehernek.
Hány vendéget szoktál fogadni egy alkalmon?
Nagyon változó, hivatalosan 18 személyes a szauna, de körülbelül 11-12 főnél szoktam a nyílt programokon teltházat hirdetni –, hogy megmaradhasson a családias hangulat. Mostanában általában 4-5 főt szoktam fogadni programonként, de privát eseményeken nyilván ez teljesen máshogy, előre megbeszélt alapokkal működik.
Hogyan zajlik egy szeánsz?
Alapvetően háromszor 15 percet vagyunk a szaunában – én ezalatt legyezem a vendégeket, locsolom az illóolajokat, illetve minden körben adok valamilyen, az alkalomhoz illő kencét.
Ezek mindig ehető, 100%-ban természetes anyagok, amik bőrre kenhetőek szeánsz közben.
Szaunázás során kitágulnak a pórusok és nagyon gyorsan bekerülnek a szervezetbe a bőrre felvitt anyagok, így a vitaminok is szinte azonnal felszívódnak, majd az érhálózat segítségével rögtön eljutnak a szükséges helyekre.

Minden szeánsz során – a program tematikájától függetlenül – halk zene szól a háttérben: főleg nyugtató, tibeti mantrák. Ezek segítenek a legjobban kiszakadni a mindennapok mókuskerekéből. Ha a társaság igényli, mesélek az általam használt illóolajokról, kencékről is, de amikor azt látom, hogy nagyon fárdtak vagy sikerült teljesen ellazulniuk, akkor természetesen hagyom kikapcsolódni a vendégeimet – hiszen ezért jöttek.
Szoktak különleges kéréseket intézni hozzád?
Nem igazán. Olyan szokott viszont lenni, hogy a szeánsz utánra hoznak a vendégek vacsorát, ebédet, bármit és a helyszínen elfogyasztják, vagy esetleg megkérnek és én rendezem nekik – de ezt szaunázás után.
A mobil szauna jelensége mennyire elterjedt Magyarországon?

Körülbelül 6-8 mobil szauna üzemel most az országban – ami nem sok, ráadásul mindenki a Dunántúlon van. Tehát így a keleti régióban én vagyok az egyetlen.
Akkor nincs konkurencia.
Nincs, de egyébként a többiek sem számítanak konkurenciának mert összedolgozunk. Ajánlgatjuk egymást, nyárra például közös fesztivállal készülünk Balatonberényben, tehát egészen baráti a hangulat – mindenki külön cég, külön dolgozik, de közös eseményeink is vannak.
Mesélj kérlek az említett mobilszauna-fesztiválról!
A Naturista Mobilszauna Piknik idén június 23-25. között, Szent Iván éjszakáján és az azt követő hétvégén fog zajlani a Balatontourist, Berény Naturista Kempingben, tehát három napon át várják az érdeklődőket.
Tavaly déltől estig zajlottak a programok: rengeteg szaunamester, több száz szaunaprogram három nap alatt és azt hiszem nyolc mobil szauna volt kint tavaly – ha pedig minden igaz idén is tud jönni mindenki. Tehát tavaly Magyarország összes mobilszaunája megmutatta magát, szerintem idén is így lesz.
Milyen régre nyúlik vissza a rendezvény múltja?
Most lesz a harmadik alkalommal – nekem a második, mivel én tavaly kezdtem a vállalkozást – de hatalmas az érdeklődés, már foglalják a jegyeket és a szállások is hamar fogynak.

Egyedülálló kikapcsolódási lehetőséget kínálsz – elsősorban – az ország keleti részén élőknek. Milyen módon éred el, hogy az emberek tudjanak a vállalkozásodról, az általad nyújtott szolgáltatásokról?
Reklám azért alapvetően szükséges, az mindig segít. A vendégeim nagy része – kb. 90%-a – visszajáró vendég, tehát körülbelül heti, kétheti rendszerességgel jönnek.
Ami egy kicsit nehezíti a haladást ilyen téren, hogy az emberek nagyon szeretnek itt úgymond elbújni és nem szívesen hozzák ide az ismerőseiket vagy kollegáikat.
Sok vendégem konkrétan titkolja, hogy idejár, nehogy jöjjön velük valaki. Persze megértem az ő oldalukat is, viszont ez egy kicsit lassítja a vállalkozás fejlődését. De ennek megtörténik az ellenkezője is, hiszen szoktunk tartani szülinapokat, lánybúcsút, ebben a nyári időszakban akár diplomaosztó bulit is.

Az ilyenfajta eseményeket hogyan kötöd össze a szaunázással? Külön tematikával készülsz a privát alkalmakra?
A nyílt programoknál mindig kitalálok egy tematikát, aztán amikor megérkeznek a vendégek, megkérdezem, hogy milyen hetük, napjuk volt, hogy érzik magukat – ilyenkor feltárulnak a stresszfaktorok, a nehézségek és azokhoz alakítom az egész szeánszot. Az illóolajokkal elég sok mindent befolyásolni tudunk: ugyan nem vagyok fitoterapeuta, de figyelem a vendégek reakcióját az olajokra és amilyen hatásokról írnak a szakemberek, az általában be is következik.
Sokszor nem is mondom, hogy milyen illóolajat használok és annak milyen hatása van – hogy ne ez befolyásolja őket.
Visszatérve tehát a nyílt programok ezzel a tendenciával működnek: a tematika akkor áll össze, amikor megérkeznek a vendégek. A privát eseményeken – a szülinapokon például – mindig megkérdezem, hogy mi a cél: mennek-e még utána bulizni – tehát „pörgessem-e fel őket“ –, vagy inkább relaxálást, teljes ellazulást szeretnének.
Az egésznek a kulcsa, hogy mindig a vendégekhez igazítom a szeánszokat.
Köszönöm az interjút!
Ahhoz, hogy jobban megértsem a hallottakat, magam is kipróbáltam milyen jól szaunázni és azt kell mondanom, hogy egészen különleges érzés, hogy nem akarok menekülni a szeánsz során. A vendégekhez igazított, megkoreografált testi-lelki feltöltődés főbb katalizátorai mellett – melyekről az interjúban is szó esett – négy különleges összetevő játszik főszerepet az élmény teljességében: kellemes hőmérséklet, parajdi só, citrom és száz százalékos kókuszzsír. Ettől többet azonban nem szeretnék elárulni, aki kíváncsi, járjon utána.
A SaunaTruck Instagram oldala ITT érhető el.
A SaunaTruck Facebook oldaláért kattints IDE.

Hozzászólások