2026. február 8. vasárnap
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Tech

Nincs idő az időre – tolódhat az óraátállítás eltörlése

HajduPress Szerző HajduPress
2021/03/27
kategória: Tech
3 0
0
Nincs idő az időre – tolódhat az óraátállítás eltörlése

Fotó: Kiss Lóránt

FacebookTwitterE-mail

Elvileg ezen a hétvégén vasárnap állítjuk át utoljára az óráinkat téli időszámításról a nyárira, a gyakorlatban azonban belátható időn belül nem szűnik meg az órák évi kétszeri tekergetése. A tagállamok nem tudnak, de úgy tűnik, nem is akarnak dönteni ebben a kérdésben – írja a hvg.hu.

A jelenleg hatályos irányelv 2001-ben lépett hatályba. Az elmúlt években azonban felerősödtek azok a kritikus hangok, amelyek szerint nincs értelme a téli-nyári időszámításnak, mert az óraváltás megzavarja az emberek és az állatok bioritmusát, ami egészségügyi problémákhoz vezet és gazdaságilag sem indokolt. A Magyar Alvás Szövetség is hasonló véleményen volt.

Az erőviszonyok nagyjából úgy néznek ki, hogy az óraátállítás eltörlését támogatja:

  • az Európai Parlament két évvel ezelőtti erre vonatkozó javaslata,
  • egy nyilvános konzultáció eredményeként az európai polgárok túlnyomó többsége,
  • az Európai Bizottság irányelvtervezete.

Másik oldalon azonban ott vannak a tagállamok, amelyek az elmúlt két évben nem tudtak egységes álláspontra jutni és úgy tűnik, nem is akarnak.

Ha időrendbi sorrendbe nézzük a közelmúlt történéseit, akkor az Európai Bizottság által indított nyilvános konzultációval kell kezdenünk. Az online konzultáció során, amely 2018. július 4. és augusztus 16. között zajlott, 4,6 millió válasz érkezett a 28 tagállamból, ami az addigi legmagasabb válaszadási arányt jelenti a Bizottság nyilvános konzultációinak történetében. Az eredmények alapján a válaszadók 84 százaléka a félévenkénti óraátállítás megszüntetését támogatta. A válaszadók több mint háromnegyedének „nagyon negatív” vagy „negatív” tapasztalata van az évi kétszeri óraátállítással kapcsolatban. A nyári időszámítás eltörlését a válaszadók a negatív egészségügyi hatásokkal, a közúti balesetek számának növekedésével, illetve az energiamegtakarítás hiányával kapcsolatos szempontokkal indokolták.

Ezt követően és erre alapozva 2018. szeptemberében az Európai Bizottság benyújtotta a javaslatát. Ennek értelmében a tagállamok továbbra is szabadon megválaszthatnák standard idejüket, de ez az idő nem változna az év során. A bizottsági javaslat szerint az óraátállítás mellett szóló eredeti érv – az energiatakarékosság – már nem állja meg a helyét, kutatások szerint elenyésző mértékű az így megspórolható energia.

Az Európai Parlament pontosan két éve döntött arról, hogy támogatják a javaslatot. A határozat kimondja, hogy az uniós tagállamok, amelyek a nyári időszámítás szerint szeretnék mérni az időt, legutoljára 2021. március utolsó vasárnapján válthatnak nyári időszámításra, a téli időszámítást választó országok utolsó váltása a téli időszámításra 2021. október utolsó vasárnapján történhet meg. A képviselők egymás közötti egyeztetésre kérték a tagállamokat és a Bizottságot annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. Három hónap elteltével, júniusban került a téma először a tagállamok elé, a közlekedési minisztereknek a román elnökség adott egy tájékoztatást. Fél évvel később hallunk utoljára hivatalosan a kezdeményezésről a tagállamok szintjén. 2019 decemberében a finn elnökség a Közlekedési Tanács ülésén “az Egyéb napirendi pont keretében tájékoztatást nyújtott az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetéséről szóló bizottsági irányelvjavaslat aktuális állásáról”. A jegyzőkönyvből megtudtuk, hogy az elnökség kifejlesztett egy olyan eszközt – ami tulajdonképpen egy számítási módszer -, amellyel felmérhető, hogy három különböző forgatókönyv esetén mennyi lenne a nappali világosság időtartama.

A HVG szerette volna megtudni, hol tart ez a kezdeményezés jelenleg, tekintettel arra, hogy már alkalmazni kellene. Úgy tűnik azonban, hogy az ügy teljesen megrekedt. Az Európai Bizottság illetékes szóvivője, a vakcinaügyekből oly jól ismert Stefan de Keersmaecker azt mondta, hogy a labda a tagállamok térfelén pattog, a Bizottságnak most nincs ezzel teendője. Az EUrologus a portugál elnökségnél is érdeklődött, ahol diplomáciai források úgy fogalmaztak, hogy ez téma “nem szerepel az elnökség prioritásai között”.

És bár éppen semmi sem történik az ügyben az Európai Parlamentben van a témának felelőse. A svéd szociáldemokrata David Johanson azt mondta,

„tanulmány szól arról, hogy a lakosság körülbelül 20 százaléka, főként idősek, gyermekek és krónikus betegek szenvednek az óraátállítástól, tehát meg kellene szüntetnünk”.

A képviselő abban bízik, hogy a következő, szlovén elnökség napirendre veszi a témát és akkor már idén ősszel elbúcsúzhatunk az idő befolyásolásától.

Megosztás:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Tags: óraátállításEurópai parlamentEurópai UnióKiemeltMagyar Alvás Szövetség
Előző Cikk

Futballitis – vendégszerzőnk, Balogh Zoltán írása

Következő Cikk

Felrobbant egy gyorsbüfé Csepelen

KapcsolódóCikk

Jelentkezz biztonságosan a felsőoktatásba!
Belföld

Jelentkezz biztonságosan a felsőoktatásba!

2026.02.07.
Az ASUS ROG gamer headsetet készített
Külföld

Az ASUS ROG gamer headsetet készített

2026.02.07.
A Rockstar Games lehetőséget ad egy halálos beteg rajongónak a GTA 6 kipróbálására
Külföld

A Rockstar Games lehetőséget ad egy halálos beteg rajongónak a GTA 6 kipróbálására

2026.02.05.
Következő Cikk
Felrobbant egy gyorsbüfé Csepelen

Felrobbant egy gyorsbüfé Csepelen

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Drogbiznisz miatt bezárattak egy debreceni autókereskedést – Videóval

Drogbiznisz miatt bezárattak egy debreceni autókereskedést – Videóval

2026.02.06.
Kihirdették a Debrecenben épülő Magyar Természettudományi Múzeum Gyűjteményi Központjára kiírt építészeti tervpályázat nyerteseit

Kihirdették a Debrecenben épülő Magyar Természettudományi Múzeum Gyűjteményi Központjára kiírt építészeti tervpályázat nyerteseit

2026.01.30.
Teljes szélességében lezárták 47-es főutat

Teljes szélességében lezárták 47-es főutat

2026.01.31.
Hivatali visszaélés miatt őrizetbe vettek egy főügyészségi ügyészt

Hivatali visszaélés miatt őrizetbe vettek egy főügyészségi ügyészt

2026.02.05.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9413 Megosztás
    Share 3765 Tweet 2353
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8850 Megosztás
    Share 3540 Tweet 2213
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3278 Megosztás
    Share 1311 Tweet 820
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3223 Megosztás
    Share 1289 Tweet 806
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3149 Megosztás
    Share 1260 Tweet 787
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Hétfőn indul a Filmszüret, tekintsünk bele az alkotásokba
  • Csendes olvasós-lapozgatós estet szerveznek Debrecenben
  • Debreceni gimnazista nyert tajvani világversenyen
  • A természetvédők Lillafüreden szólaltak fel a rossz fakitermelési és tűzifa-felhasználási gyakorlat miatt
  • Jelentkezz biztonságosan a felsőoktatásba!
  • Jack Sparrow fia lesz a Karib-tenger új kalóza
  • Az ASUS ROG gamer headsetet készített

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2025 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d