Az egészség nagy kincs, amire minden eszközzel vigyázni kell, vagy legalábbis ajánlott. Mégis általános tendencia, hogy a többség csak akkor foglalkozik vele, ha aggasztó tüneteket tapasztal. Miért fontos a tudatosság már akkor, amikor nincs semmi orvosolandó problémánk? Miben tud segíteni egy egészség coach és miért tabusítunk oly sok hétköznapi problémát még ma is, ami az egészségünkkel kapcsolatos? Dr. Semjéni Mariannal beszélgettünk, aki szakgyógyszerész és egészség coach, hamarosan pedig dietetikusként is fogadja pácienseit, így az egészségügy széles skálájába nyer bepillantást munkája révén, péntektől pedig heti műsorral jelentkezik az Alföld TV-n.
- #mindenjót címmel pénteken egy igazán hiánypótló műsor indul az Alföld TV műsorán. A műsorvezető viszont az egészségügyből érkezik, de pontosan melyik területről?
Alapvégzettségemet tekintve szakgyógyszerész vagyok, de elvégeztem egy tréner és coach képzést, és inkább az egészség coaching felé fordultam. Az a célom, hogy mindenkinek tudjak segíteni, aki hozzám fordul. A szívem csücske a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a betegségben szenvedő hölgyeken való segítség, emiatt a betegség miatt fogtam bele a dietetikusi tanulmányokba. Azt tanultam meg az egészség coaching révén, hogy nincs olyan helyzet, amiből nem lehet akár minimálisan jót is kihozni. Legyen szó egy nehéz esetről, egy meddőségről, nem kell megromlania a párkapcsolatnak, nem feltétlenül kell a legrosszabbnak beköveznie, hanem

Minden nehéz élethelyzetből ki lehet hozni valami jót.
És erre fókuszál a műsor, hogy minden eszközt megragadjunk, hogy a nehéz élethelyzetekből kihozzuk a legjobbat.
- Milyen témákat érint a műsor?
Nagyon sok olyan téma lesz a műsorban, ami az én életemből és a pácienseim életéből is adódik, illetve aminek aktualitása is van. Szó lesz a koronavírusról, ezzel fogunk kezdeni. A negyedk hullám kezdetén jó, ha átvesszük, hogyan működik a mentőszolgálat, mennyire leterheltek, hogyan érinti ez őket. De ezen kívül – a teljesség igénye nélkül- érinteni fogjuk a meddőséget, a testképzavar, a mozgáshiányt, a nőiességet, az esztétikai beavatkozásokat, a táplálkozási zavarokat, valamint szó lesz a problémamegoldásról, tragédia-feldolgozásokról, és a természetes illóolajokról is.
- Honnan érkeznek a vendégek?
Országosan és regionálisan is elismert előadók, szakemberek fognak megszólalni a műsorban. Szakterületeket tekintve széles lesz a kínálat, biztosan mindenki talál számára érdekes és aktuális beszélgetést.

- Milyen gyakran veszik igénybe az emberek egy egészség coach segítségét és egyáltalán, mennyire tudatosak ha megelőzésről van szó?
Az étkezéssel és az én szakterületemmel, a PCOS-val kapcsolatban gyakran keresnek fel egészség coach-ot. Más területeken azt tapasztalom, hogy el vannak veszve az emberek és ezért keresnek segítséget. Csak az egészség megőrzéséért coach-hoz kevesen fordulnak, inkább már konkrét problémával jelentkeznek, ha valamilyen tünetük van, amit nem tudnak megoldani.
- És mi változtathatna azon, hogy hamarabb, még a probléma előtt felkeressenek egy coachot?
Van egy új tudományág, ami a megelőzésre és a prevencióra épül. Egyre népszerűbb Nyugat-Európában orvosok és egyéb egészségügyi szakterületről érkező szakemberek körében. Életmód-szakorvos az ilyen szakemberek hivatalos megnezevése, ami itthon még gyerekcipőben jár, de az elterjedése is segíthet abban, hogy a jövőben tudatosabbak legyenek az emberek. A nehezített körülmények, mint amilyen a COVID-19 is, amikor nehéz elérni a szakorvosokat, azért felhívta az egészség coachingra a figyelmet, és rávilágított az életminőség javításának igényére is, így ezek az extrém esetek növelhetik ennek a szakterületnek a népszerűségét, valamint az, ha elismert szakemberektől kaphatnak segítséget.
Dr. Semjéni Mariann szakterülete a policisztás ovárium szindróma, ami napjainkban egyre több nőt érint. A betegségről, a megfelelő életmódról, mellyel kordában tarthatóak a tünetek, az egészségtudatosságról és életmódváltásról bővebben IDE kattintva olvashatnak.
- Nők vagy férfiak fordulnak gyakrabban coach-hoz?
A nők, és főként a súlyproblémák okán. Esztétikai zavarok miatt fordulnak főként coach-hoz.
- Mi adta az ötletet a műsorhoz, a témákhoz?
A PCOS-val foglalkozom, ami elindította a gondolataimat, hiszen annyi téma van, ami még ma is tabunak számít, pedig sokan küzdenek vele. Amiket érintek a műsorban, azok is ilyen témák. A mentősök munkájáról például keveset hallunk. Megkérdezünk például egy mentőst, hogy
hogy érzi magát, mikor egy fuldokló beteget lát? Hogy piheni ki magát egy haláleset után?

Ezeket a kérdéseket nem tesszük fel és nem tudni, miért. A műsor vendégei egyébként nagyon örültek ezeknek a kérdéseknek. Például a meddőség kapcsán a férfiak érzelmeiről nagyon keveset beszélünk. Mit érez, mikor a szerelmét hormonokkal kezelik, hogy dolgozza fel, hogy ha mégsem lesz gyerek? Hogy éli túl ezt a kapcsolat? Hol jön be az örökbefogadás? Csomó ilyen élethelyzet van. Például a stílus és divat esetében is. A stílus tanácsadótól megkérdeztem, hogy ha valaki leül vele szemben állásinterjún, az öltözék alapján meg tudja-e mondani, hogy szinkronban van-e a stílusa a személyével? És azt mondta meg, azonnal, első ránézésre.
- Mennyire voltak ezek számodra nehéz témák?
Nekem a szakmámból adódóan is könnyű volt ezeket behozni,ezekről beszélni, a részletekig feszegetni, de egy-egy válasznál a reakcióm rá volt írva az arcomra. Például amikor az aromaterápia volt a téma, akkor a vendégem nyomatékosította, hogy igenis szüksége van a nőknek pihenőidőre, különben nem tudnak adni a családjuknak semmit, ha nincs mentálisan miből. Én pedig le voltam döbbenve, hogy ez tényleg nem alapvető manapság? Kiderült, hogy nem, ami számomra is meglepetés volt.
- Kiknek szól a műsor?
A dolgozó, aktív embereknek ajánlom elsősorban, akik küzdenek a hétköznapi, egészségünket érintő problémákkal. Dolgozó 30-40-50-es éveikben járók, akiket jelenleg is gyűr az élet.
Az egészségünket- legyen az fizikai, vagy mentális- még mindig rengeteg tabu övezi. Akkor is, ha tömegeket érint egy-egy probléma. Péntek esténként az Alföld TV műsorán a tabuk ledöntése mellett számos olyan problémához kapnak segítséget és kapaszkodót a nézők, amikkel a legrosszabb élethelyzetből is ki lehet hozni valami jót. #mindenjót
Köszönöm az interjút!
Hozzászólások