Egyre nagyobb mértékben ömlik a folyóba a szennyező anyag.
Immár hivatalos: kihalt a Sajó folyó élővilága– írta meg a Felvidék.ma. Ahogy arról korábban már portálunk is beszámolt, február végén ökológiai katasztrófa sújtotta a Sajó folyót, amikor
az alsósajói vasércbánya altárolójából vörösiszappal kevert szennyezett víz folyt a folyóba az egykori Siderit üzem telephelyénél. Akkor a folyó vizének vas szintje 2000-szerese volt a megengedett értéknek, de ami rosszabb, hogy jelentős mennyiségű kén is került a vízbe, így az egyébként kristály tiszta folyót teljesen élhetetlenné tette az állat és rovarvilág számára.
Akkor a szlovák hatóságok foglalkozni kezdtek az üggyel (hazánkat is értesítették, hiszen a folyó vize Miskolcra megy tovább), a helyzet azonban nem javult, sőt. A Felvidék.ma cikke szerint,
A hivatalok és minisztériumok egymásra mutogatnak, a rendőrség feljelentés alapján nyomoz, de a folyó élővilágát súlyosan mérgező bányavíz egyre csak ömlik, még nagyobb mennyiségben, mint februárban. A helyi horgászszövetség tagja tehetetlen dühében és végső elkeseredettségében a folyón történt ökológiai katasztrófa kapcsán a hatóságok tétlensége miatt az Európai Bizottság elé viszi az ügyet.
A cikk szerint Varga Tibor, a helyi horgásszövetség tagja arról számolt be, hogy
egyetlen pisztrángot, pénzes pért, fejes domolykót sem találtak a folyó 10 kilométeres szakaszán, amit vizsgáltak. Elhullott állatot viszont igen, szinte ellepték az elpusztult folyami rákok tetemei a partot.
A pusztulás nagysága a vizsgálatot végző állatorvost, Rastislav Grohol környezetvédelmi szakembert is megrázta, könnyes szemmel mondta, hogy ő még ilyet nem látott– tette hozzá Varga.
Az ügyben a rendőrség egyelőre még a nyomozásnál tart. Az eset kapcsán a borsodi falu, Jákfalva polgármestere, Vlicsek Ernő egy kemény hangvételű posztban szólalt meg.
A polgármester élesen bírálja Áder János, Novák Katalin elődjét, aki szívügyének tekintette köztársasági elnökként a környezetvédelmet, azonban a Sajó esetében nem történt semmi.
A Sajóban tehát hivatalosan már nincs nyoma életnek. A hatóságok a cikk szerint azért nem foglalkoztak komolyabban a témával, mert nem volt tömeges halpusztulás. Egészen mostanáig
Hozzászólások