A rákellenes világnap a rák elleni küzdelem fontosságára kívánja a társadalom figyelmét irányítani. Mit és hogyan tehetünk a rák ellen ezen a napon? Mi segítünk.
Február 4. a nemzetközi rákellenes világnap, melyet az International Union Against Cancer (UICC) 2000 februárjában Párizsban tartott első rákellenes világkongresszusán hirdettek meg annak emlékére, hogy a kongresszus történelmi dokumentumot írt alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen. A Rákellenes Alapítványt (Párizsi Charta) a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai látták el kézjegyükkel.

A Rákellenes Charta hitet tett az emberséges kezelés és a minőségi rákellátás mellett, egyenlő partnerként kezelve a rákos betegségben szenvedő embereket. További nagy értéke, hogy kiemelte a tájékoztatás fontosságát, hiszen egy tudatos és tájékozott beteg könnyebben részt tud venni a rá vonatkozó döntések meghozatalában, illetve fokozottabban tud együttműködni az orvosokkal a terápia sikerének érdekében. A Charta egyik legfontosabb szempontja a korai felismerés.
Online programmal készül a rákellenes világnapra az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület – tájékoztatták a szervezők az Országos Sajtószolgálatot.
Az Egészség Hídja elengedhetetlenül fontosnak tartja a tájékoztatást, hisz a tudatos és tájékozott beteg könnyebben részt tud venni a rá vonatkozó döntések meghozatalában, jobban tud együttműködni az orvosokkal a terápia sikeréért – írták.
Ezért a rákellenes világnapon az egyesület a Facebook oldalán olyan szakmai beszélgetéseknek ad helyet, amelyek a mellrákban érintetteknek, családtagjaiknak, szeretteiknek adnak fontos támpontokat.

A Magyar Rákellenes Liga (MRL) Rákellenes Világnapi programjai:
1. SÉTA
Sétálj, fuss, mozogj 30 percet!
Ez az év a UICC hároméves „Ez vagyok, és ezt teszem” kampányának utolsó éve.
Az eseményen mindenki részt vehet, aki támogatni szeretné rákellenes programjaikat.
Mozogni bármikor lehet a nap folyamán csak regisztráld sétád, futásod, mozgásod.
A regisztrációval vállalod, hogy legalább fél órát aktívan mozogsz a Rákellenes Világnapon. Mozoghatsz egyedül vagy barátokkal. (mindenki külön regisztráljon) Ha úgy döntesz, hogy családoddal, barátaiddal együtt mozogsz, kérjük, viselj maszkot, és tartsd meg a szociális távolságot!
Ha nem merészkedsz messzebbre, részt vehetsz úgy is, hogy körbejárod a háztömbödet!
A sétáról, futásról, mozgásról készíts fotókat és videókat, és oszd meg a Facebookon, az Instagramon és használd a következő címkéket: #RákellenesVilágnap #MagyarRákellenesLiga #ezvagyokéseztteszem #WorldCancerDay #IAmAndIWill
A címkékben ne legyen szóköz, két címke között viszont igen! Így a posztolók szerte a világon összeköttetésben lesznek és láthatják, hogy ki milyen tevékenységgel csatlakozik a Rákellenes Világnaphoz.
2. MRL Betegakadémia – ONLINE ELŐADÁS
“Onkológiai ellátás COVID idején – kérdések és feleletek”
Előadó: Dr. Furka Andrea centrumvezető főorvos; sebészet, sugárterápia és klinikai onkológia szakorvosa; egészségügyi menedzser (B.A.Z. Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrum)
Ideje: 2021. február 4. 17:00-18:00
Az előadás platformja: Google Meet. A csatlakozáshoz szükséges meghívót és linket az előadás előtt küldik. Az előadást rögzítik, hogy a betegek, érdeklődők később is megtekinthessék.
3. ONLINE EDZÉS a rák ellen, az egészségért
A 21 napos kihívás záró edzése a MRL Gödöllői Alapszervezet és a Málnárium – több, mint fitnesz szervezésében.
Ideje: 2021. február 4. 18:00-18:30
Egy 30 perces online edzés a rák ellen, a mozgásért és az egészségért Facebook live-on.
„Akik úgy vélik, hogy nincs idejük a testmozgásra, azok előbb-utóbb kénytelenek lesznek időt találni a betegségre.”
Edward Stanley
Hozzászólások