Január óta élvezi a kórház vendégszeretetét, múltjáról- azonosítógyűrű híján- semmit sem tudnak az ott dolgozók.
Rejtélyes vendéget köszönthet szárnyas látogatói körében a Hortobágyi Madárpark és Madárkórház: az intézmény közleménye szerint a januárban hozzájuk kerülő sólyom származásával kapcsolatban csak találgatnak, hiszen a madárnak nincs azonosítógyűrűje.
Lehet egy kóbor vad madár, ami így igaz kuriózum a hazai madártanban. Lehet egy legálisan tartott, de még nem felszerszámozott solymászmadár, ami valamilyen módon elszökött gazdájától. Mérete, habitusa alapján még az sincs kizárva, hogy egy hibrid madárral van dolgunk. De akkor legalább azonosító gyűrűnek lennie kellene a lábán. Mivel ez a madár nem igazán gyakori még a solymászok körében sem, így már biztosan tudnánk róla, ha valakitől elszökött volna.
Mint írják: az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy az ezüstös tollazatú, hatalmas méretű sólyom a Földközi-tenger partjainál tévedhetett el, és került valahogy ide, Hortobágyra, a kifejezetten rideg télbe. Külső jegyei alapján Feldegg-sólyom faj egyik képviselőjével van dolga a szakembereknek.

A Feldegg-sólyom
A Feldegg-sólyom – a sivatagokat leszámítva- egész Afrikában elterjedt madárfajnak számít, de dél-Európában is megfigyelhető, főleg a téli hónapokban. Olaszország nagy részén is állandó madár, azonban hazánkban kifejezetten ritka jelenségnek számít. Fészket nem rak, sziklákon szeret költeni. Szicíliában február közepétől, másutt általában márciustól fészkel. 3-4 tojást rak amiket a tojó költ ki, a hím pedig a fészekben lakók “élelmezéséért” és védelméért felel. A fiókák növekedésével a tojó is segít a hímnek a táplálékszerzésben. A fiókák 35-42 nap után hagyják el a fészket, de még 4-6 hétig a szülők gondoskodását élvezik.
Hogy a hortobágyi sólyom meddig élvezi hazánk klímáját, azt egyelőre nem tudni, de a szakemberek remélik, hogy
hamarosan fény derül a sólyom kilétére, hiszen jól repül és várhatóan szabadon engedhető lesz. Addigra pedig mindenképp ki kell deríteni a múltját, hiszen nem mindegy, hogy egy vad madárról van szó, amelyik képes a szabad életre, vagy egy szelíd, félszelíd madárról, ami a szabad életre nincs felkészülve és a gazdája visszavárja.
olvasható a maradkorhaz.hu oldalon.
Hozzászólások