A CD is kezd visszakapaszkodni a népszerűségi listára.
Kutatási eredményeket közölt a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (Mahasz) arról, hogy milyen formátumban fogyasztják a magyarok a kedvenc zenéiket. Az MTI-n megjelent közlemény szerint
Magyarországon tavaly 2020-hoz képest másfélszeresére nőtt a vinyl lemezek értékesítése, erre már többet költöttek a magyarok, mint CD-re. A streaming ugyanakkor továbbra is egyeduralkodó.
Részletezik, hogy a hazai hangfelvételipar tavaly 26 százalékkal nőtt, bevétele elérte a 6,9 milliárd forintot. Ezen belül a streaming még ennél is nagyobb eredményt mutathat fel, hiszen
2021-ben újabb több mint egymilliárd forinttal többet hozott, mint egy évvel korábban.
A magyarországi digitális zenei bevételek 28 százalékkal nőttek, azonban a fizikai értékesítés is kezd visszakapaszkodni régi trónjára, hiszen ismét növekvő pályára állt a maga 21,48 százalékos bővülésével.
Az előző évhez képest az eladott fizikai hanghordozók száma 25,1 százalékkal nőtt: 2021-ben 1.032.499 darab CD, vinyl és egyéb hanghordozó fogyott. Az éves kereskedelmi érték 21,48 százalékkal emelkedett, jelenleg 1,59 milliárd forintot termel a hangfelvételipar fizikai szegmense. A növekedés legfontosabb eleme a vinylek kiugróan magas számú értékesítése: mind az eladott mennyiség, mind az érték mintegy másfélszeresére nőtt. A 2021-ben eladott csaknem 228 ezer darab hanglemez által generált 795 millió forintos bevétellel a vinyl megelőzte a CD-t.
Az IFPI által monitorozott nemzetközi felmérés is hasonló adatokról árulkodik, a világ minden táján növekedtek a fizikai és digitális hanghordozók révén a zenei bevételek.
A prémium streaming előfizetések forgalma 21,9 százalékkal 12,3 milliárd dollárra nőtt, tavaly év végén 523 millió fizetős streaming előfizetés volt a világon. A teljes streaming forgalom 24,3 százalékos növekménnyel 16,9 milliárd dollár, ez a teljes hangfelvétel-ipari bevétel 65 százaléka.
Hozzászólások