A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) nyilatkozatában felhívja a figyelmet egy közelgő, a nyugdíjasok jelentős részét érintő súlyos megélhetési válságra.
A magyar gazdaságban az árnyomás – a nemzetközi tényezők hatására is – ezévben kritikus méretű inflációt okozott. A fogyasztói árak elszabadultak, hónapról hónapra rekordot döntenek; a márciusi árak átlagosan 8,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. Az élelmiszerek ára 13%-kal nőtt. Ezen belül az alapvető élelmiszerek ára drasztikusan emelkedik, például a margariné 33,6%-kal.
A jelenlegi súlyos helyzet a mértékadó prognózisok szerint egész évben fennmarad. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint az éves infláció alulról, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői szerint felülről súrolja a 10%-ot. Az IMF 10,3%-os becslése azért haladja meg az MNB prognózisát, mert egy hónappal később, április első felében készült.
A rohamosan gyorsuló infláció egyre súlyosabb helyzetet idéz elő a nyugdíjasok megélhetésében.
A kétszámjegyű infláció által előidézett nehézségeket súlyosbítja, hogy arra kell számítani: az élelmiszerárak az idén 15%-kal emelkednek. Ilyen magas élelmiszerár-emelkedés legutóbb negyedszázaddal ezelőtt, 1997-ben fordult elő.
A gyorsuló élelmiszerár-emelkedés következtében a nyugdíjas fogyasztói kosárral számolt infláció az év hátralévő időszakában gyorsabban nő az általános inflációnál. Ezért elengedhetetlen, hogy a nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások júliusban 5%-kal emelkedjenek.
Az infláció szerkezete, az alapvető élelmiszerek árának 20%-ot meghaladó emelkedése elviselhetetlen terheket jelent az átlagot el nem érő nyugdíjjal rendelkezők számára. Ennek enyhítésére a 160 000 forintot meg nem haladó ellátásokat júniusban a fenti 5%-on felül 3%-os kiegészítő emelésben kell részesíteni. Ellenkező esetben idős emberek tömege kerül súlyos megélhetési válságba.
Forrás: Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa
Hozzászólások