Június 24-26. között.
Tabudöntögető kiállítás érkezik a FÓRUM Bevásárlóközpontba: a gyulladásos bélbetegségben szenvedők életét bemutató vándortárlat június 24-26. között lesz látható Debrecenben.
A szervezők közleménye szerint, a Ne húzd le az idődet a wc-n! című kiállítás a Bristol Myers Squibb támogatásával, a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesületének közreműködésével készült fikciós képregényeken keresztül mutatja be, hogy
az optimális terápia megtalálása után milyen hasznos tevékenységekre és élményszerzésre lehet fordítani ezt az időt.
Mint írják, a gyulladásos bélbetegségek (inflammatory bowel disease, IBD), mely csoportba a colitis ulcerosa és a Chron-betegség is beletartozik,
Magyarországon is több tízezer ember életét nehezítik meg. Bármely életkorban jelentkezhet, és kezelés nélkül kellemetlen, akár súlyos, életveszélyes tüneteket is okozhat, ám megfelelő terápiával hosszabb távú nyugalmi periódusok érhetőek el. A legjellemzőbb tünet – a gyakori hasmenés – azonban sokak számára még mindig tabutéma, és talán épp szégyenérzetük miatt nem mernek róla beszélni. Ezt próbálja most megtörni a Bristol Myers Squibb globális biotechnológiai gyógyszercég a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesületével (MCCBE) közösen szervezett képregénykiállítása, amely Vitáris Iván kreatív útmutatásával valósul meg.
Kifejtik azt is, hogy az IBD legfőbb ismérve
- a láz/hőemelkedés,
- a hasi fájdalom,
- a fogyás
- és a folyamatos hasmenés.
Bár az elérhető kezelések sokak számára megkönnyebbülést hoznak, a betegek jelentős része még mindig naponta küzd a betegség tüneteinek kezelésével, a fájdalommal és a kellemetlen balesetektől való félelmükkel, amely közérzetükre, érzelmi és szociális életükre egyaránt kihatással van.
Egy IBD-s beteg megfelelő kezelés nélkül napi 8-10 alkalommal rohan hasmenéssel wc-re, ami összességében napi két órányi, havi két és fél napnyi, éves szinten pedig 28 napnyi időt jelent.
A kiállítás történetetinek tanulsága mind az érintetteknek, mind pedig a környezetüknek hordoz fontos tanulságokat.
Bár a kiállításon látható történetek fikciónak tűnnek, legtöbbjük valós eseteket dolgoz fel az IBD-s betegek mindennapjaiból. Ezeket csak öniróniával kezelve lehet átélni, ezért mi is azt szeretnénk elérni, hogy ne legyen tabu a bélbetegség. A humor azonban önmagában nem elég, arra is fel kívánjuk hívni a figyelmet, hogy az IBD-s vagy IBD-gyanús betegek ne vegyék félvállról a tüneteket, és mindenképpen forduljanak orvoshoz.
mondja Rácz Rita, a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesületének társelnöke.
Hozzászólások