A talált tárgyak megtartása törvénysértő, azzal szabálysértés, vagy bűncselekmény, jogtalan elsajátítás vagy lopás valósul meg.
Több olyan elkövetővel szemben is vádat emelt a Debreceni Járási Ügyészség, akik elhagyott pénztárcákban talált bankkártyákkal fizettek– derül ki a vádhatóság közleményéből. Mint írják,
egy vádirat szerint a sértett 2022. március 26-án, éjjel, Debrecenben elhagyta a pénztárcáját, a benne lévő igazolványokkal, 40.000 forint készpénzzel és két bankkártyájával együtt. A vádlott röviddel ezután megtalálta a tárcát, majd a benne lévő készpénzt és bankkártyákat eltette, a többit pedig az igazolványokkal együtt kidobta. A férfi röviddel ezután vásárolni kezdett a jogtalanul megszerzett bankkártyákkal. Az egyiken nem volt pénz, de a másik kártyával még hajnalban háromszor, két dohányboltban és egy gyorsétteremben is fizetett, összesen több mint 33.000 forint összeget. Másnap délelőtt további vásárlásokat kísérelt meg ruházati üzletekben és dohányboltban, de a több mint 75.000 forint összértékű tranzakciót elutasította a bank. A sértettnek okozott kárt a pénzintézet később megtérítette.
A 19 éves elkövető információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás és annak kísérlete miatt felel a bíróságon. A járási ügyészség a vádlottal szemben pénzbüntetés és vagyonelkobzás kiszabását indítványozta.
Egy másik ügyben szinte ugyanez volt a forgatókönyv. A vádirat szerint a sértett 2022. június 22-én Debrecen belvárosában elhagyta táskájából a pénztárcáját, benne 25.000 forint készpénzzel és egy bankkártyával. A vádlott az esti órákban megtalálta a tárcát, majd abból kivette és eltette a készpénzt és a bankkártyát. Még aznap éjjel kétszer, előbb egyedül, majd tettestársával, egy férfi ismerősével bement egy dohányboltba, ahol megpróbált a talált bankkártyával fizetni, de azt mindkétszer elutasította a bank.
Az ügyészség a második ügyben mindkét elkövetőt csalás bűntettének kísérletével vádolja, vádiratában a többszörös visszaeső nővel szemben elzárás, férfi társával szemben közérdekű munka büntetés kiszabására tett indítványt.
FONTOS!
A talált tárgyak megtartása törvénysértő, azzal szabálysértés, vagy bűncselekmény, jogtalan elsajátítás vagy lopás valósul meg. Abban az esetben, ha a talált bankkártyát fizetés, vagy készpénzfelvétel céljából használják, már információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettének minősül. A rendőrség is többször felhívta a lakosság figyelmét, ha elvesztett tárgyat találnak, próbálják meg felkutatni az eredeti tulajdonost, vagy ha ez nem lehetséges, nyolc napon belül adják át a találás helye szerint illetékes jegyzőnek.
Hozzászólások