A betakarítás utáni műveletek hatékonyságáról, és ennek fejlesztéseiről tanácskoztak csütörtökön a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági és Környezetgazdálkodási karán.
A találkozón a témában nemzetközileg elismert szakemberek, valamint a hazai agrár szektor képviselői is bemutatták az aktuális kutatási eredményeket, ezzel is felhívva a figyelmet a veszteségmentesebb betakarítási folyamatok fontosságára. A posztharveszt folyamatok, másnéven a betakarítások utáni tevékenységek fontossága az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kap. A világban megtermelt növények 40 százaléka a betakarítást követően nem kerül a fogyasztókig, fizikai sérülés, külső környezeti hatások, vagy akár a növények baktériumos fertőzése miatt. Ezen hibák kiküszöbölése, ezáltal több minőségi termékek értékesítése jelentős profitnövekedés eredményezhet az agrár szektorban.
Az e témát már harmadik alkalommal körüljáró találkozót Jávor András rektorhelyettes nyitotta meg, aki szerint a magyar gazdaság a mennyiségi helyett a minőségi termelésre állt át, és ennek hatékonyságához szükségessé vált posztharveszt folyamatok fejlesztése.
A betakarítást követő folyamatok fejlesztésére a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán is vannak kutatások, melyről Dr Karaffa Erzsébet egyetemi docens tartott előadást. A magyar előadók mellett olasz, és lengyel szakemberek mutatták be eredményeiket. A találkozón az újszerű eljárások bemutatása mellett a cél, hogy a piaci szereplők, és a felsőoktatási intézmények kutatócsoportjai közösen keressenek megoldást a posztharveszt tevékenységek javítására.
Fotók: Bakos Attila
Hozzászólások