2022. november 30-ától egészen 2023. január 30-ig látogatható a Vojtina Bábszínházban a BÁBOK karácsonya című kiállítás. A tárlat létrehozását az is sarkallta, hogy a teátrum ezekben a hetekben, hónapokban két játszóhelyen is várja a nézőit. Míg a játszószínházi előadások a megszokott helyen zajlanak, a színháztermi előadások nem a teátrum épületében, hanem a Kossuth u. 1. szám alatti Szabó Magda Pódiumteremben tekinthetők meg.

A két játszóhely közötti „mozgás” adta az alkotók számára az ötletet, hogy a bábjaikat kimozdítsák a megszokott helyükről, azaz a bábraktárukból, és ezzel meginvitálják őket: ünnepeljék a művészekkel és a színházlátogatókkal együtt karácsony havát, a téli napforduló ősi ünnepnapjait. Az elmúlt évek szereplőit így beköltöztetik a játszóhelyeikre, és ünneplőbe öltöztetik velük a tereket. Karácsony a fény ünnepe is, éppen ezért a kivételes és rendhagyó tárlatot sajátos fény-effektusok is erősítik, amelyekben a bábok szokatlan arcukat mutatják.

A kiállítás mellett december 4-én, vasárnap 10.00 órától különleges ünnepi programon vehetnek részt a karácsonyt váró családok, hiszen a Vojtina Bábszínházban útjára indul a“Menjünk el a látására!” című karácsonyi rítusjáték. A foglalkozás lehetőséget kínál arra, hogy a legszentebb ünnep igazi szépségét és értékét mesével, énekléssel, tánccal, kézműveskedéssel fedezzük fel. Arra sarkall, hogy kiszakadjunk a felgyorsult életritmusból, és melegséggel, lelassulással, egymásra figyeléssel készítsük fel szívünket az ünnepekre.


A Vojtina Bábszínház e hívómondatokkal várja az eseményre az érdeklődőket:
Az előadást 3 éves kortól ajánlják!
„Karácsony havában ünneplőbe öltözve, narancs- és fahéjillattal, énekekkel várunk Benneteket a Játszószínházban, hogy együtt készüljünk a Nap fordulójára. Mesélünk, ahogy népünk a régi időkben mondta, a Fénykrisztus születéséről. A betlehemi templomban megtáncoltatjuk a három pásztort, a gonosz Heródes királyt, és megidézzük a napkeleti bölcseket.”
Láposi Terka, a játszószínház művészeti vezetője pedig így nyilatkozott a rÍtusjátékkal kapcsolatban:
,,Szerintem a lokális közösségek még ma is igénylik a hagyományokat. Ez pedig a Vojtina Bábszínházban teret kapott. A közösségekben továbbéltethető szokások, a kételyek nélküli természetességgel elfogadott hagyományelemek, az átlelkesítő közösségfenntartó dramatikus játékok elfogadásával természetes közeget tudunk biztosítani a hagyományos műveltségünk és a kortárs világ kultúrája között. Az áthagyományozás tulajdonképpen tudásmegőrzés, és ennek folyamatához a szín-, dráma-, bábjáték remek eszköztár.”
A Láposi Terkával készült teljes interjút IDE kattintva lehet elolvasni.
Gyürky Katalin





Hozzászólások