Egész Európában változott a vasúti menetrend. Debrecent érintően pozitív változásokat tapasztalhatunk. Az IC vonatok hosszabb üzemidővel közlekednek, a sebesvonatok (melyek mostantól InterRégiók) egész héten egy órás ütemben közlekednek. Hátrányt azok fognak érzékelni, akik eddig Debrecenen átutaztak a sebesvonatokkal, hiszen nekik a jövőben át kell szállni csatlakozó vonatokra.
A MÁV-Volán-csoport új, 2022/2023-as vasúti és autóbusz-menetrendje december 11-én, vasárnap lépett hatályba. A menetrendváltás előtt egy hónappal közzétette a közlekedési társaság az új menetrendeket, azonban időközben az újonnan alakult Építési és Közlekedési Minisztérium vette át az állami közösségi közlekedés, így a vállalatcsoport feletti tulajdonosi jogkörgyakorlást is. A megrendelő minisztérium a vállalatcsoport vezetőivel egyeztetett, mely során a menetrendváltásról is fontos döntések születtek. A MÁV-START menetrendje a korábban meghirdetett szerint lép életbe, azonban a minisztérium a MÁV-Volán-csoporttal közösen folyamatosan felülvizsgálja, hogy a gazdaságfejlesztési célokhoz és a társadalmi igényekhez igazítsák a vonatok közlekedését.
- A FLIRT motorvonatok a Nyugati pályaudvar és Cegléd között csak Zuglón, Kőbánya-Kispesten és Ferihegyen állnak meg, Ceglédtől Debrecenig minden állomáson és megállóhelyen megállnak. A Nyugati pályaudvarról 6:28-tól 22:28-ig óránként, Debrecenből 2:30-kor, 3:30-kor, 4:30-kor valamint 5:35-től 18:35-ig óránként indulnak.
- Az eddigi sebesvonatok viszonylata rövidül, illetve részben azok helyett közlekedik a Cívis InterRégió.
- Az InterRégió vonatok gyorsvonati pótjegy nélkül vehetők igénybe.
- Egyes nagyobb kihasználtságú Cívis InterRégiók péntekenként és vasárnaponként továbbra is Budapest–Nyíregyháza, illetve Záhony viszonylaton közlekednek.
- A Debrecen–Püspökladány szakaszon munkanap reggel 20-, délután 30 percenkénti közlekedés, Debrecen–Záhony között munkanapokon reggel és délután 30 percenkénti közlekedés valósul meg: az ütemesen közlekedő InterRégió és személyvonatokat kiegészítő, sűrítő járatok közlekednek.
- A Nyíregyháza és Debrecen között közlekedő sebes- és személyvonatok – néhány kivétellel – néhány perccel módosított időfekvésben közlekednek, Nyíregyházáról óra 40-kor indulnak, Debrecenbe óra 23-kor érnek.
- A Tokaj kör-InterCityk – az IC682 kivételével – nem állnak meg Püspökladányban, mert az óránként közlekedő InterRégiók, illetve a Püspökladány–Biharkeresztes vonalon közlekedő InterCity és EuroCity vonatok, Budapest és Debrecen irányába is megfelelő kiszolgálást nyújtanak Püspökladánynak.
- A térségben eddig csak hétvégi és ünnepnapokon megjelenő, alacsonypadlós, klímás korszerű FLIRT motorvonatok minden nap közlekednek.
- Püspökladány állomáson minden második, kétórás alapütemben közlekedő Nyírség IC-k, valamint a Latorca InterCity is megállnak.
- A perem- és csúcsidőszakokban az InterRégió vonatokat kiegészítő és sűrítő hivatásforgalmi személyvonatok is közlekednek.
- Megmarad a nemzetközi összeköttetés az EC és IC vonatokkal (Erdély felé, napi 4 vonatpár), valamint a sűrített hivatásforgalmi közlekedés Debrecen felé.
- A reggeli IC682-es Tokaj InterCity Szolnok és Debrecen között hivatásforgalmi (munkába járási) szerepet lát el, ezért a szakaszon felármentesen lehet igénybe venni, és megáll minden érintett állomáson.

A Volánbusz a megrendelő Építési és Közlekedési Minisztérium elvárásához igazodva arra törekszik, hogy lehetőség szerint a minden érintett számára legkedvezőbb megoldásokat dolgozza ki. Az utasok és megrendelők visszajelzése nagyon fontos a társaság számára, ezért minden esetben megvizsgálja a menetrendekkel vagy a menetrendi módosításokkal kapcsolatos észrevételeket.
Az előzetes számítások alapján az idén akár a 131 milliót is elérheti a MÁV-START járatain utazók száma. A jövő évben akár 700 millió utas közösségi közlekedéséről kell gondoskodni.
Forrás: DERKE, MÁV Zrt., VOLÁNBUSZ Zrt.
Hozzászólások