Gyakran elfeledkezünk róla mostanában (például mikor teliköhögjük a zsúfolt buszt, villamost vagy trolipótlóbuszt), de még nincs teljesen vége a pandémiának.
Az első tanulmányt, amelyben 41 igazoltan COVID-19-ben szenvedő beteg esetéről számoltak be, 2020 januárjában publikálták a világ legnagyobb hatású tudományos folyóiratában, a The Lancetben. Ebben a tanulmányban a betegség megjelenésének időpontját 2019 decembereként jelölték meg.
Az elnevezésben a „CO” a korona, a „VI” a vírus, a „D” a betegséget (disease) jelöli, a „19” pedig a megjelenés évére utal.
Magyarországon 2020 márciusában érkezett meg, és leállították miatta hazánkat, Debrecenben elmaradtak a március 15-ei rendezvények. 2020 március 16-án a következőket a korlátozásokat vezették be:
- határzár
- csak zártkapus meccseket lehetett tartani
- a rendezvényeket betiltották
- a szórakozóhelyeket, színházakat és mozikat bezárták
- a vendéglátóegységek és boltok nyitvatartását korlátozták
2020. március 28-ától április 11-ig kijárási korlátozást vezettek be, ekkor 361 fertőzött volt az országban összesen.
Kicsit lázba hozta az embereket ez a mini világvége, de nem lehetett ezeket az intézkedéseket évekig fenntartani.
2021 februárjában jött a védettségi igazolvány, amit a koronavírus elleni vakcinával beoltottak és a betegségen átesettek kaptak. Amennyiben először megbetegedtél, majd később beoltattad magad, kettő is járt belőle. Ez 2021-ben privilégiumokhoz juttatta tulajdonosait, de 2022 óta egyre kevesebb helyen kérik.
Hogyan előzhető meg a betegség terjedése?
- A járvány megelőzésére tett intézkedések között szerepelt a kézmosás, amivel jelentősen csökkenne a fertőző betegségek terjedése, arról nem is beszélve, hogy WC-használat után illendő is.
- A kézfogást annak érdekesnél érdekesebb alternatívái váltották fel. Ebből mára alig maradt valami.
- Használj maszkot! Ez elsősorban a betegekre vonatkozik, hogy ne fertőzzék meg egészséges felebarátaikat sem koronavírussal, sem influenzával, sem más cseppfertőzéssel terjedő betegséggel. Egészségügyi intézményekben még mindig kötelező.
- Tarts távolságot! Amennyiben lehetséges, érdemes másfél-két méter távolságot tartani például sorbanálláskor, és nem bemászni azok elé, akik ezt betartják.
A legutóbbi adatok szerint január 3-án 1513 ember halt meg benne az egész világon. Magyarországon csak hetente közöl adatokat a Koronavírus Sajtóközpont 2022 májusa óta. Az elmúlt héten, amit pont ma, 2023.01.05-én délben jelentettek be, 51 halottja volt. Jelenleg 368 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük kilencen vannak lélegeztetőgépen.
Magyarország dobogós helyen áll az egymillió főre jutó halálozások számában 5048-cal, ami azt jelenti, hogy 48 546-an haltak meg a 9,8 millió lakosból. Minket csak Bulgária és Peru tudott felül múlni.
A koronavírus ellen beoltottak száma 6 420 824, közülük 6 207 270-en a második, 3 903 721-en a harmadik, 413 792-en pedig már a negyedik oltásukat is megkapták.
Forrás: MTI, HajduPress és Wikipédia
Hozzászólások