A jeles esemény célja, hogy megértesse az emberekkel: az, ami most még természetes, pár év múlva veszélybe kerülhet.
Isszuk, fürdünk benne, tisztítunk és főzünk vele. Minden élőlény számára egyet jelent az élettel. Ma van a víz világnapja. 1992-ben az ENSZ azzal a céllal vette be hivatalos programjába a jeles eseményt, hogy megértesse az emberekkel: ma még természetes, holnap már nem biztos, hogy könnyen elérhető lesz az éltető nedű.
A víz világnapja
1992-ben kezdeményezte az ENSZ a nemzetközi Környezet és Fejlődés konferencia után, hogy minden év március 22-e az élet alapjának tekintett vizet fenyegető veszélyekre hívják fel a nemzetek állampolgáraik figyelmét.
A borús kép sajnos nagyon is indokolt, hiszen bolygónk édesvíz-készlete rohamosan csökken. Az egyre nagyobb mértékű szennyezés és a klímaváltozás egy vízválság küszöbére sodorhat minket rövid időn belül a szakemberek szerint, ha nem lépünk valamit az utolsó utáni órában. A víz világnapja programjainak az is fontos célja, hogy 2030-ra biztosítsa minden ember számára a tiszta és egészséges ivóvizet.
A Föld népességének egynegyede nem jut hozzá tiszta vízhez
olvasható Virginijus Sinkevicius környezetért, óceánokért és halászatért felelős uniós biztos, a víz nemzetközi világnapja alkalmából közzétett nyilatkozatában.

Hozzáteszi: a biztonságos és megfizethető vízhez való hozzáférés a világ számos részén nagy kihívást jelent. A klímaváltozás és az ennek következtében kialakult szélsőséges időjárás, vagy a szintén égető problémaként jelentkező tengerszint emelkedése súlyos vízhiányhoz vezethet. A vízválság – bármily távolinak is tűnik- nem csak a gazdaságot, de a békét is kockáztatja.
A vízhiány Európában is nő, ezért a uniós Zöld megállapodás, -amelynek célja a klímasemlegesség elérése 2050-re az EU-ban – elő kívánja segíteni a vízi ökoszisztémák védelmét, többek között a természetes megoldások révén. A vízfelhasználás fokozott hatékonysága és a víz újrafelhasználásának előmozdítása is kiemelt téma az EU napirendjében. A vízkészletek fenntartható kezelése globális fellépést és erős nemzetközi együttműködést igényel, amelynek előnyei az egész gazdaságot és társadalmat érintik.
részletezi a nyilatkozat.
A világ vizeinek kevesebb, mint 1 százaléka alkalmas fogyasztásra. A mezőgazdaság-érthető módon- nagy mennyiséget fogyaszt, ami eltűnik, így nem forgatható vissza az ivóvíz-hálózatba. A vízválsághoz az is hozzájárulhat, hogy a szennyvizeknek csupán elenyésző részét lehet megtisztítani, így hatalmas mennyiségű H2O-t engedünk le a lefolyókon anélkül, hogy visszakerülne a rendszerbe.

Fontos probléma a nyílt vizek szennyezése is, ami az állat-, és növényvilágot is károsítja. A vizes ökoszisztémák védelme elengedhetetlen pillére a vízért folytatott küzdelemnek. Sajnos nagyon sok munkát kíván még, hogy az emberiség megnyerje ezt a csatát. Mi sem mutatja jobban, hogy milyen messze vagyunk a változástól, mint az, hogy idén februárban is csaknem 150 köbméter hulladék úszott a Tisza magyarországi szakaszán naponta.
Hozzászólások