A bűncselekmény nyomán elszenvedett sérelem sokféle lehet. Nemtől és kortól függetlenül bárki lehet érintett. Akit még nem ért trauma más tette következtében, akinek nem keletkeztek fizikai, vagy lelki sérülései egy ellene irányuló cselekedet miatt, annak is fontos tudnia, hogy baj esetén hol kaphat megfelelő segítséget! Ma van a bűncselekmények áldozatainak hivatalos napja!

Ha a bűncselekmények típusait szeretnénk listázni, sajnos túlságosan bőséges felsorolást kapnánk. Egy dolog azonban közös a bűnelkövetés minden formájában: kárt okoz másoknak. A kár eltérő helyen, módon és mélységben mutatkozhat az érintetteknél, feldolgozásra és megoldásra azonban minden esetben szükség van.
Áldozat nem csak a bűncselekmény közvetlen érintettje, hanem olyan ember is lehet a rendőrség szerint,
aki a bűncselekmény közvetlen következtében szenvedett sérelmet. Sérelem lehet a testi vagy lelki sérülés, az érzelmi megrázkódtatás és olyan vagyoni kár, amely a bűncselekménnyel ok-okozati összefüggésben áll.
Bárki válhat bűncselekmény áldozatává. Még a legnagyobb körültekintés és óvatosság esetén is. A prevenció mégis fontos, hiszen számos olyan bűnelkövetési módszer van, ami megfelelő körültekintéssel ignorálható. A hatóságok kampányokkal igyekeznek felhívni bizonyos bűnelkövetési módszerek célcsoportjainak figyelmét, melyek megakadályozhatják például az “unokázós csalók” vagy épp a betörők sikerét.

1990. február 22-én az Európai Tanács ezen a napon tette közzé az ilyen sérelmeket elszenvedett emberek chartáját az Európai Áldozatvédő Fórum javaslatára. Ahogy a bűncselekmények elkövetési módszereinek skálája is bővül, úgy az áldozatok megsegítésére irányuló eszközöknek is lépést kell tartania az eseményekkel. Hazánkban idén szintet lépett az áldozatsegítés “intézménye”.
Azok számára, akik bűncselekmény áldozatává váltak eddig is törvény biztosította, hogy felvilágosítást kapjanak jogaikról, érzelmi támogatásban, jogi segítségnyújtásban részesüljenek- fogalmaz a rendőrség.
Idén január 1-től azonban, egy törvénymódosításnak köszönhetően még hatékonyabb lett az áldozatok és az áldozatsegítő szervezetek közötti kapcsolatfelvétel. A személy elleni erőszakos bűncselekmények sértettjeit – ha kihallgatásuknál előzetesen beleegyeztek -, közvetlenül is felkereshetik az áldozatsegítő szervezetek. Azaz, a folyamat megfordult: az áldozatokat keresik meg az szolgálatok munkatársai, és így személyre szabott segítséget tudnak nyújtani.
Minden bűncselekmény esetében fontos az áldozatot körülölelő védőháló is, mely hivatásos szaksegítségből és a családból áll. A család szerepe létfontosságú, hogy az átélt trauma után támogassa a bűncselekményt elszenvedő embert a segítségkérés, az esetleges eljárások, perek és a gyógyulás útján.
Kit kell hívni baj esetén?
- Segélyhívó: 112
- Telefontanú: 06 80 555 111
- Áldozatsegítő vonal: 06 80 225 225
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: 06 80 205 520

A fenti elérhetőségek a legfontosabb telefonszámok, melyeket bűncselekmény esetén célszerű felkeresni. Amennyiben tanúi vagyunk egy bűncselekménynek, a szakhatóságok felé ebben az esetben is azonnal jelzéssel kell élnünk. Minél több bűncselekményre derül fény, minél több áldozat kap segítséget, minél több felhívás jut el bizonyos elkövetési módszerek célcsoportjaihoz, annál kevesebb embernek lesz szüksége a fenti elérhetőségek valamelyikére. Talán. És talán annál kevesebb embert fog érinteni február 22-e.