Mécsesek, krizantém csokrok, rég nem látott rokonok és ünneplőbe öltöztetett lelkek. Közeleg a halottak napja és mindenszentek. Most akkor melyik mikor is van? Zsúfolt a hétvége az ünnepeket tekintve, nem csoda, ha a köztudatban keverednek az események.
Bevallom, számomra az évnek ezen szakasza pont olyan fontos, meghitt és szép, mint a karácsony. Ilyenkor megszállja az embert egy megmagyarázhatatlan, bánattal átitatott nyugalom, és ha máshol nem is, de szeretteink sírja mellett biztosan találkozik a család apraja-nagyja, bárhol is töltsék az év többi részét. Talán ez a pár nap nem is az elhunytakról szól, hanem az összetartozás fontosságáról. Kellenek az ilyen események, főleg most, amikor minden bizonytalan, amikor naponta változnak körülöttünk a támpontként szolgáló szabályok, és amikor olyannyira tapintható a bizonytalanság okozta frusztráció a levegőben, hogy egy apró szikrától is lángra kap, ha nem figyelünk oda. Most viszont, lesz pár napunk, hogy befelé figyeljünk és elhunyt szeretteinkre emlékezzünk. De hány napot is jelent ez pontosan?

Október 31.
Nemrég egy hír alatti komment szekcióban belebotlottam egy vérre menő vitába arról, hogy mikor is van halottak napja és mindenszentek. Bevallom, nem érzem megbocsájthatatlan hibának, ha valaki tévesen azonosítja ezeket a dátumokat, mégis csúnya szócsata alakult ki a félreértés táptalaján. Sokan úgy tartják/hiszik/tudják, hogy október utolsó napja mindenszentek, november 1-e pedig halottak napja. Ez a megállapítás hibás (lehet, hogy pont ezért olyan nagy az ellenszél a halloweent illetően, mert kicsit összemosódtak a dátumok? Hm.)
Október 31-e mindenszentek előestéje csupán, az angolszász országokban ilyenkor ünneplik az oly nagyon üldözött halloweent. Ehhez a naphoz a keresztény kultúrkörben semmilyen esemény nem kapcsolódik, így szépen megfér egymás mellett ez a bohókás, jelmezes hagyomány és a halottaink emléke előtti tisztelgés. Vagyis megférNE, ha nem lenne hazánkban “boszorkányüldözés” áldozata a töklámpások napja.

November 1-2.
Elsején van mindszentek vagy mindenszentek napja. Bárhogy is nevezzük, a keresztény kultúrkörben ilyenkor tartják az üdvözült lelkek napját. 741 óta van jelen az egyházi ünnepek sorában, ilyenkor szokás rendbe tenni szeretteink nyughelyét és kivinni a nekik szánt virágokat a sírokhoz.
November 2-án van halottak napja, ami kicsit később épült be a szokásaink közé. A cluny apát, Szent Odiló 998-ban vezette be minden bencésházban kötelező szokásként, ami később túlnőtt a renden, és beépült az egyházi és népi hagyománykörbe egyaránt. Ezen a napon illik meggyújtani a mécseseket/ gyertyákat, elhelyezni a koszorúkat, és imádkozni halottaink lelki üdvéért, hogy békességben nyugodjanak a továbbiakban is.

Van tehát több napunk arra, hogy kicsit befelé figyelve azokra fókuszáljunk, akik már nem lehetnek mellettünk. Mindegy, hogy ünnepeljük a halloweent, vagy ragaszkodunk a kizárólag keresztény hagyományokhoz, mindegy, hogy a krizantém csokrot elsején vagy másodikán visszük ki a temetőbe, ahogy az is teljesen mindegy, hogy gyertyát gyújtunk-e vagy mécsest. A lényeg az emlékezés. Azon pedig nem csorbít sem a töklámpás, sem pedig az, ha összekeverjük a halottak napját a mindenszentekkel.
Hozzászólások