A Cirkusztestvérek egy különleges magyar artistaosztályról szól. A CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál CineDocs dokumentumfilmes versenyprogramjában szeptember 3-án mutatták be, amit közönségtalálkozó követett.
A Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia országosan egyedülálló képzésű, „kínai” artistaosztályának tagjai lehetőséget kaptak arra, hogy nemzetközi tanulmányokat folytassanak. Az osztályba 12 a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ által kiválasztott 18 évnél fiatalabb tehetséget vettek fel 2020-ban.
Az eredeti cél az volt, hogy lehetőséget biztosítanak a magyar artista diákok, valamint az őket kísérő két magyar közismereti tárgyakra oktató tanár számára a Pekingi Nemzetközi Művészeti Iskolai kettő plusz egy éves akrobatikai képzésén történő részvételre, azonban a világjárvány ezt meghiúsította.
A próbatételekkel és váratlan fordulatokkal teli út végül a Kijevi Cirkuszművészeti Akadémiára vezet, ahol amellett, hogy szakmailag fejlődtek, új barátokra, mesterekre is szert tettek. Ott tölthetnek el egy szemesztert, azaz három hónapot 2021 szeptembertől decemberig, ezzel bepillantást kapnak egy olyan világba, amelyet néhány hónap múlva darabjaira tör a háború. A magyar diákok és ukrán tanáraik kapcsolatán keresztül híd épül a két kultúra között.
A film egészen 2020 januárjában kezdődik, amikor a XIII. Budapesti Cirkuszfesztiválon bejelentették a tanulócsoport elindítását, és 2022 márciusában ér véget, amikor a Fővárosi Nagycirkusz befogadja és teljes ellátásban részesíti az Ukrajnából menekült artistaművészeket. A diákok a kétéves történet során testvérekké kovácsolódtak.
A filmből kiderülnek, hogy:
- Miként kötődnek a fiatalok a cirkusz világához.
- Miért szeretnének cirkuszművészek lenni.
- Mikre figyelnek az oktatók a felvételinél.
- Milyen fájdalmas egy-egy mutatvány.
- Mennyi kitartás szükséges ahhoz, hogy örökmozgó gyerekekből az ország legjobb artistái váljanak.
Legtöbbet gyakorlás közben mutatja a film a diákokat különböző tornatermekben, azonban mellettük megismerjük a tanáraikat és a szüleiket is, illetve látjuk a hallgatók gyermeki oldalát is olyan életképeken keresztül, mint például, amikor hazatelefonálnak a szeretteiknek, irodalmat tanulnak vagy beköltöznek a kollégiumokba.
A filmet rendezte és vágta Halász Glória, forgalmazza az FP Films Kft.

A premiert követő közönségtalálkozón az alkotók mellett a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia diákjai és tanárai is jelen voltak.
A 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál további filmjei, amikről írtunk:
Hozzászólások