A Volt egyszer egy téka, a Volt egyszer egy képregény és a Magyar hangja… alkotóinak legújabb dokumentumfilmje, a Varrat a tetoválásról mint magyar audiovizuális kultúra részéről szól. A CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál CineDocs dokumentumfilmes versenyprogramjában szeptember 2-án mutatták be, amit közönségtalálkozó követett.
Kárpáti György producer a film előtt elmondta, hogy 1999-ben, amikor még tanult az egyetemen, egy hallgatónak volt tetoválása, ma már hogy tanít, átlagosan 100-ból egy diákjának nincsen. A tetkó társadalomban történt elterjedése miatt is gondolta fontosnak, hogy film készüljön a témában.
A Varrat című, egészestés dokumentumfilm a tetoválás és azon belül a magyar tetoválás történetéről, múltjáról, jelenéről és lehetséges jövőjéről szól.
A film a tetoválás történetével indul, hiszen egyidős a többi művészeti ággal. Már az 5000 éves Ötzin is találtak erre utaló jeleket. Maga a szó is a polinéz őslakosok „tatau” kifejezéséből származik. Európában a 19. század első felében terjedt el, Sissi hercegnő és gróf Széchenyi István is hordott a testén egyet-egyet. De nem csak az alkotásokat, hanem a technológiát és annak történetét is megismerjük. Például a modern tetováláshoz szükséges elektromos tollat Thomas Edison találta fel. De az is kiderül, hogy milyen tűkonfigurációk léteznek, vagy miként kell tűforrasztást csinálni.
A film vizsgálja, hogy a tetoválás miképp vált az alacsonykultúrából kiemelkedve önálló művészeti ággá. Szó esik a börtöntetoválásokról és arról, hogyan vált a tetoválás divattá a motorosok körében, a sportban, és az előadóművészetben. A börtöntetoválások segítették a csendőrök munkáját, mivel ezek kódok voltak, amikből meg lehetett tudni, hogy melyik bűnszervezethez tartozik a gyanúsított, de egyben üzenet is volt, hogy ha rátámadnak a viselőjére, akkor egy egész társaságot haragítanak magukra.
Megjelennek benne emblematikus időszakok, mint a rendszerváltozás kora, ami egy fordulópont volt. Akkor még nem léteztek a ma ismert szalonok, hanem konyhákban és pincékben varrták egymást az emberek házilag barkácsolt walkmanmotoros gépekkel. A kilencvenes évek balatoni időszaka nagyon jövedelmező volt, hiszen a turisták ide jártak varratni, mivel a magyar tetoválás olcsóbb volt, mint a külföldi. Ekkor a tetoválók heti hét napot dolgoztak, ami rutint adott nekik.
A filmben számos nemzetközi hírű magyar tetoválóművész megszólal: mások mellett Borbás Róbert, Borsos ’Boris’ László, Gémes ’James’ István, Müllner Csaba és Sárközi Zsolt – többen közülük a magyar szakma úttörői, de globális szinten is fontos volt a kelet európai hatás, mert ezeknek a művészeknek mindenhez érteniük kellett, nem szakosodtak, mint a nyugati kollégáik. Többükhöz még mindig járnak külföldről tetováltatni hírességek.
A művészek mellett szerepelnek még tudósok, többek közt Dr. Révész Emese művészettörténész és Hodován Zsófia pszichológus. Orosz „Pityke” István alezredes a börtöntetoválásokról beszél. Illetve több tetovált zenész is megszólal, mint például Ganxsta Zolee rapper és Puskás-Dallos Péter énekes.
Látványos film, maga a címfelirat is egy tetoválás, a beszélgetéseket többnyire műtermekben vették fel, sokszor láthatjuk magának a tetoválásnak a folyamatát, bevágnak fényképeket, ábrákat, archív felvételeket és a Kopaszkutya című magyar filmből is több részletet. Ehhez rock, pop és klasszikus zene társul.
A Varrat a Vertigo Média produkciójában készült, producerei Kárpáti György és Berta Balázs. Moziforgalmazásba is kerül, aminek bemutató dátuma: 2023. szeptember 14.

A közönségtalálkozón a producer, Kárpáti György, a rendező, Kempf Márta Anna, illetve három legendás tetoválóművész, Borsos ’Boris’ László, Gémes ’James’ István és Sárközi Zsolt vett részt. A film utáni beszélgetésen kiderült, hogy néhány tetoválóművész a forgatás során nehezen fogalmazott szóban, így voltak, akiket sajnos ki kellett hagyniuk. Sárközi Zsolt elmondta, hogy egészségügyi okokból már abba kellett hagynia a tetoválást, mert a rengeteg ülőmunka tönkretette a gerincét, pedig még csak 50 éves.
A közönség kérdésére szóba került az is, hogyan befolyásolja a képalkotó mesterséges intelligencia a helyzetüket. A tetoválók helyét nem képes átvenni, inkább a segítségükre lesz, mivel általa a tervezés ideje lerövidülhet, és új irányokat is mutathat nekik.
Bár a film célközönsége azok, akiknek nincs tetoválásuk, hogy lebontsák az előítéleteiket – mint a közönségtalálkozón kiderült – a nézők nagy része rendelkezett tetoválással.
Hozzászólások