2025. december 22. hétfő
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Kult

Atlantisz bűvöletében – Megnyílt Apáti-Tóth Sándor fotóművész kiállítása

HajduPress Szerző HajduPress
2018/12/16
kategória: Kult
7 1
0
FacebookTwitterE-mail

Debrecen városa és a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. szervezésének és védnökségének köszönhetően december 13-ától látogatható Apáti-Tóth Sándor fotóművész Atlantisz című kiállítása a Kölcsey Központ Bényi Árpád-termében. A tárlat megnyitóján jártunk.

A kiállítás megnyitó ünnepségének a SONUS ütőegyüttes tagjainak lenyűgöző xilofonjátéka, valamint a Debreceni Szabadkeresztény Gyülekezet zenés produkciója adott keretet. A felvezető hangszeres zene után Kerekes Sándor, a Főnix Rendezvényszervező Kft. kommunikációs vezetője röviden ismertette a tárlat megnyitóján jelen lévő fotóművész pályájának legfontosabb állomásait: Apáti-Tóth Sándor Cegléden született 1948-ban. Fotográfusok, képek között nőtt föl, családi mintát követve kezdett fényképezni – hatéves korában. Munkáival először tizenhárom éves korában szerepelt országos fotókiállításon. Alig lett nagykorú, s már Tokió, Brüsszel, Párizs, Bordeaux, London kiállítótermeiben kerültek falra képei. Mintegy tízezer képe jelent meg nyomtatásban. Varázslatos szimbólumrendszerből építkező képeit ciklusokba szervezve mutatja be, több mint nyolcvan önálló kiállítást rendeztek munkáiból. Hatvanadik születésnapján a Magyar Nemzeti Galériában nyílt meg egy közel kétszáz képből álló önálló tárlata.

Az ismertető után a kiállítást Zalán Tibor József Attila-díjas író, költő nyitotta meg. Véleménye szerint Apáti-Tóth Sándor azok közé a művészek közé tartozik, akikre rá lehetne mondani: könnyű nekik. Könnyű, hiszen Apáti-Tóth Sándornak az édesapja is fotóművész volt, ezért már gyermekkorában olyan „fotóapparátokat” vehetett a kezébe, amelyekről más vele egykorú társai csak álmodhattak. Könnyű, hiszen, ahogyan arra Kerekes Sándor is utalt, már fiatal korában, alig húsz évesen kitárultak előtte a világ kiállítótermei, s azóta húszezer kiállított fotót tudhat a magáénak. Azonban csak elvileg könnyű Apáti-Tóth Sándornak – mutatott rá Zalán Tibor –, hisz hányszor láttunk már olyat, hogy egy híres apa árnyékában elkallódik a nem kevésbé tehetséges gyermek. De szerencsére Apáti-Tóth Sándorral nem ez történt, hanem az apjához képest, az apja árnyékából kikerülve képes volt egyéni látásmódot kialakítani a fotográfia terén. S arra is van példa – s ezért is lenne túl egyszerű könnyűnek titulálni ezt a pályát –, hogy a korai sikerek, amelyekben Apátinak is része volt, korai kiégéshez vezetnek. De ezt is „megúszta” a művész, mégpedig azzal a folyamatos minőségi munkával, amivel a kurátorok figyelmét is felkeltette. Úgy, hogy nem lett a szakmáján, a hivatásán belül forradalmár, hanem szervező, értékek mentén szervezkedő alkotó vált belőle, aki vidéken teremt képeket, amelyek aztán elhagyják a születési helyüket. Mindezek mellett az is Apáti-Tóth Sándor művészetének különlegességei közé tartozik, hogy amíg a legtöbb fotográfus a tárgyában találja fel a költészetet, Apáti a teremtett költészethez rendeli hozzá a tárgyát. A költészetnek és fotográfiának a szimbiózisára pedig remek példa a kiállításhoz kapcsolódó Atlantisz című kötet is, amelyben a fotókompozíciókat a függőleges tengelyen versek követik, amelyek aztán rákomponálódnak a vízszintes tengelyre is.

Zalán Tibor abba is beavatta a hallgatóságot, hogy számára a legkedvesebb kép a most kiállított fotók közül Az Atlantisz kapujában című a maga barokkos hangulatával. Annak az Atlantisznak a kapuja ez, amely Atlantisz a szimbólumok gyűjtőszimbólumaként értelmezhető: hiszen ez maga az életünk, ahová beléptünk, s amit sajnos valamikor el kell hagynunk. Ahogyan azt maga Apáti-Tóth Sándor a kiállítása mottójában is megfogalmazza: „Atlantisz. Elsüllyedt, mesés, kincses világ. Túl földi életem nagyobbik felén, elmerülő emlékeim ellenállhatatlanul kívánkoztak ki belőlem, s álltak össze e ciklussá. Megváltoztatni, netán jobbá tenni senkit nem akarnak ezek a képek. Legfeljebb egy kis szomorúságot, fájdalmat hagynak bennünk, hogy valamikor mindannyiunknak el kell hagyni Atlantiszt. Amíg lehet, gyönyörködjünk abban, hogy bent vagyunk.”
Apáti-Tóth Sándor fotóművész kiállítása 2019. január 13-áig ingyenesen látogatható a Kölcsey Központ Bényi Árpád-termében.

Gyürky Katalin
 

Megosztás:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Előző Cikk

Baleset volt éjszaka a 35-ös főúton

Következő Cikk

Balesettel kezdődött a vasárnap is

KapcsolódóCikk

Harrison Ford életműdíjat kap
Külföld

Harrison Ford életműdíjat kap

2025.12.22.
Meghalt Kemenes Fanni jelmeztervező
Kult

Meghalt Kemenes Fanni jelmeztervező

2025.12.21.
Pottyondy Edina elhozza Louis CK könyvét
Kult

Pottyondy Edina elhozza Louis CK könyvét

2025.12.21.
Következő Cikk

Balesettel kezdődött a vasárnap is

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

Veszélyessé vált a levegő minősége Debrecenben

2025.12.18.
Budapest után Debrecenben is lehet ország- és vármegyebérlettel utazni

Budapest után Debrecenben is lehet ország- és vármegyebérlettel utazni

2025.12.16.
Halálos közúti baleset történt az M4-esen

Halálos közúti baleset történt az M4-esen

2025.12.21.
Kigyulladt egy családi ház Mikepércsen

Kigyulladt egy családi ház Mikepércsen

2025.12.19.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9388 Megosztás
    Share 3755 Tweet 2347
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8843 Megosztás
    Share 3537 Tweet 2211
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3273 Megosztás
    Share 1309 Tweet 818
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3218 Megosztás
    Share 1287 Tweet 805
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3144 Megosztás
    Share 1258 Tweet 786
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Csillag Születik – Dobogós helyen végzett a debreceni táncosokból is álló PSZD
  • Az első lakás megszerzése: hogyan találja meg új otthonát az ingatlanpiacon?
  • Hogyan válik láthatóvá a fejlődés az üzleti világban?
  • Gyorsfagyasztott szamócát hívott vissza a SPAR
  • Elhunyt Chris Rea brit énekes-zeneszerző
  • Karácsony előtti stressz: miért fáradunk el pont az ünnepek előtt?
  • Kamionos demonstráció Budapesten: a fuvarozók a megemelt útdíjak ellen tiltakoznak

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2025 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d