A Biontech és Moderna oltásai valószínűleg elsősorban a gazdag iparosodott országokba kerülnek majd. A szegényebb országok reménye sokkal inkább az Astrazenecán és az Oxfordi Egyetemen vakcinájában van.
Első ránézésre úgy tűnik, hogy a harmadik koronavakcina hatékonysága, amely már befejezte a klinikai vizsgálatokat, kissé elmarad az első két hatóanyagtól. A világjárvány legyőzéséhez az Astrazeneca brit-svéd gyógyszergyár AZD1222 terméke valószínűleg nagyobb szerepet kap majd, mint a versenytársak, a Biontech és a Pfizer, valamint a Moderna oltásai.
Az egészségügyi Airfinity tanácsadó cég adatai szerint 3,2 milliárd adag Astrazeneca vakcina megrendelését már leadták. Ezek túlnyomó része Európán kívüli országokra és Észak-Amerikára vonatkoznak. A Pfizer és a Biontech hozzávetőlegesen 1,1 milliárd doboznyit, a Moderna pedig 777 millió adagnyi előrendelést vett már fel. A legtöbb ilyen megrendelés európai országokból és az USA-ból érkezik. Valamennyi vállalat továbbra is tárgyalásokat folytat a világ államaival és a nemzetközi szervezetekkel a további szállításokról.
Kapcsolódó cikkünk:
Biontech a Moderna valamint a Pfizer vakcinája amennyire eddig kiderült 20 és 40 dollár között lesznek oltóanyag-adagonként.”Ezek az árak azt a kockázatot hordozzák magukban, hogy az oltások az emberiség nagy része számára továbbra is hozzáférhetetlenek” – figyelmeztet a Bloombergnek a Human Rights Watch emberi jogi szervezet egészségügyi szakértője, Margaret Wurth.
Az Astrazeneca viszont az Oxford University-vel közösen fejlesztette ki az AZD1222-et a vektortechnológia alapján, egy közös influenza elleni vakcina felhasználásával. Ez nagy gazdasági és logisztikai előnyökkel jár, mert a világ minden részén működő gyógyszerkonszernek gyárai képesek lesznek a termelésre. A világ legnagyobb vakcinagyártója, az Indiai Szérum Intézet még Indiában is megkezdte a gyártást. Több mint 100 millió adagnak kell elkséülnie már ebben az évben. Az AZD1222-et az egyik legfertőzöttebb országban, Brazíliában is gyártani fogják.
Az előállítási helytől függően a gyógyszert adagonként három és kilenc dollár között fogják értékesíteni. A Pfizer a Biontech és a Moderna oltásaival ellentétben az Astrazeneca termék nem igényelnek extrém hűtést. A mínusz 70 fokos tárolás, szállítás és milliónyi elosztás még a fejlett ipari országok számára is kihívást jelent. Sok szegényebb ország, amelyhez nincs megfelelően kiépített infrastruktúra, szintén olyan oltóanyagra támaszkodik, mint az AZD1222, amelyek egy egyszerű hűtőszekrényben lehet tárolni.
Hozzászólások