A csaknem 100 művet felvonultató tárlat január 30-ig várja a műkedvelőket.
Az eddig is nagy sikernek örvendő “Párizsi absztraktok. Abstraction-Création. Kandinszkij, Hélion, Calder, Moholy-Nagy…” című kiállítás az ünnepi időszakban és 2022. első hónapjában is várja a képzőművészet rajongóit a MODEM-ben.
Korábban már a HajduPress munkatársa is beszámolt élményeiről a különleges tárlat kapcsán, melyről kiemelte: mindenkinek látnia kell.
Október 3-a óta vendégeskedik a csaknem 100 művet felvonultató kiállítás a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban. Az 1500 m2-es tárlat középpontjában a világhírű, a valaha volt legnagyobb hivatalos nonfiguratív csoportosulása, az Abstraction-Création áll, melynek
műtárgyai, többek között a párizsi Centre Georges Pompidou, a párizsi Galerie Le Minotaure, a bécsi mumok, a bécsi Belvedere vagy a Nantes-i Musée d’arts de Nantes múzeumokból érkeztek. Az Abstraction-Création olyan világhírű művészeinek képeit és szobrait mutatja meg a közönségnek, mint például Vaszilij Kandinszkij, Jean Hélion, Alexander Calder, Auguste Herbin, František Kupka, vagy Jean Arp, stb. A tárlat elsőként reprezentálja itthon a világhírű magyarok, köztük Moholy-Nagy László, Alfred Reth vagy Étienne Beöthy és hazánkban elismert avantgárd alkotók, mint Tihanyi Lajos és Martyn Ferenc munkásságát a párizsi Abstraction-Création közegében.
olvasható a MODEM közleményében.
Az Abstraction-Création egy csaknem 100 fős társaság volt több mint 20 országból csatlakoztak hozzá művészek az 1930-as években. A New York-i MoMA-ban, majd a párizsi Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris Abstraction-Création-kiállításai után majdnem 50 év elteltével a debreceni az első nagyszabású, tárlat a témában, amely egészen új kutatási eredményeket is feltár.
A kiállítás kurátora és a projekt menedzsere Dr. Mészáros Flóra művészettörténész, aki a témában doktorált a párizsi Sorbonne-on. A kiállítás szervezőjének majdnem másfél évtizedes újító kutatási eredményeit, hároméves, MODEM-mel közös szervezését összegzi ez a bemutató.
A tárlatnak extra szenzációja is van: több neves intézmény (Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne; Centre Georges Pompidou) művének restaurálását, keretezését is magára vállalta a debreceni intézmény. A nagyszabású nemzetközi anyagot pedig igényes katalógus kíséri, melyek világhírű művészettörténészek készítettek tanulmányokat.
+1 tipp:
Ha a családjában van olyan, aki a művészetek szerelmese, akkor garantáltan örülni fog, ha a fa alatt egy belépőt talál a Párizsi absztraktok. Abstraction-Création. kiállításra, vagy egy éves bérletet a MODEM-be. További részletek ITT olvashatók.
Kapcsolódó cikkünk:
Hozzászólások