A köznevelési törvény módosítása mérföldkőnek számít az Anafilaxiás Allergiások Egyesülete szerint.
Biztonságosabb hely lesz az óvoda és az iskola a súlyos ételallergiával élő gyerekeknek az új tanévtől- derül ki a köznevelési törvény szeptember elsejétől hatályos módosításából. Az út, ami a törvénymódosításig vezetett nem volt rövid, és nem volt rögöktől mentes sem.
Korábban már portálunk is többször írt róla, hogy egy fővárosi tragédia rávilágított az anafilaxiás allergiával élő gyermekek intézményi helyzetére, a rendszer hiányosságaira és a célirányos törvénymódosítások szükségességére. Az Anafilaxiás Allergiások Egyesülete a tragédiát követően elérte, hogy
- TB-támogatottá vált az ilyen esetekben életmentő autoinjektoros toll, az EpiPen, (erről ITT írtunk részletesen),
- a legnagyobb hazai közétkeztető, a Hungast Csoport kivonta a normál étrendből a leggyakrabban anafilaxiás sokkot okozó allergéneket,
- több önkormányzat is elérhetővé tette az általa fenntartott intézményekben az adrenalin injekciót.
A szervezet folyamatosan egyeztetett az oktatásügyekben illetékes Belügyminisztériummal, nyílt levelet írtak Novák Katalinnak annak érdekében, hogy megteremtsenek egy allergén-minimalizált közeget az életveszélyes ételallergiával élő gyerekek számára pont úgy, mint a diabétesszel diagnosztizáltak esetében, ez azonban váratott magára.
Egészen múlt hét szerdáig.
Akkor ugyanis a köznevelési törvény szeptember 1-től hatályos módosításába bekerült, hogy
a köznevelési intézményeknek biztosítania kell a fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált gyermekek, tanulók egészségének megőrzésére fordított fokozott figyelmet.
Ide kapcsolódik. Olvasta már?
Az egyesület szinte minden fronton lobbizott a döntéshozóknál, az egyeztetések során, végig nyitottságot tapasztaltak az illetékesek részéről.
Több alkalommal egyeztettünk a Belügyminisztériummal a hazánkban élő mintegy 25 ezer érintett családot képviselve. Az egyeztetések során nyitottságot tapasztaltunk és minden alkalommal meggyőződtünk arról, hogy komolyan veszik a kérdést. A most megjelent szabályozást mérföldkőnek érezzünk, amelynek legfontosabb jelentősége az, hogy jogalapot ad és egyértelmű irányt jelöl ki az
mondta el Janklovics Natasa, az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület szóvivője.
anafilaxiás gyermekek intézményi létének és biztonságának érdekében.
Mint mondja, a családok és az intézmények szabályozás nélkül saját magukra voltak utalva, hogyan kezeljék, ha egy anafilaxiás gyermek iratkozik be az óvodába, iskolába.
Sajnos gyakran számoltak be arról a szülők, hogy elutasítják, illetve eltanácsolják a gyermekek felvételét, vagy informálisan kérik, hogy inkább máshova vigyék. Ez a változás pont emiatt óriási jelentőségű, hiszen kijelöli az intézmények számára azt, hogy ezt a feladatot meg kell oldaniuk. A szabályozás stratégiai jelentőségű lépés, azonban itt még nincs vége a tennivalóknak. Az intézmények számára egyértelmű iránymutatásra, protokollra és oktatásra van szükség, hogy pontosan hogyan tudják ezt a kötelezettségüket vállalni.
A szóvivő kiemeli, hogy a pedagógusok félelme is érthető, hiszen nincs megfelelő oktatás a teendőikről, hogy baj esetén hogyan tudnak a leghatékonyabban közbe lépni. Ennek megoldását még várják a Belügyminisztériumtól.
A Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság, az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület ésvaz AKI Egyesület kidolgozta azt az intézményi protokollt, amelynek bevezetése a nevelési-és oktatási intézményekben egyértelmű leírását tartalmazza, hogy mit kell tenni, ha anafilaxiás allergiás gyermek iratkozik be az intézményben, továbbá, milyen általános felkészültséget kell biztosítani, ha egy korábban nem diagnosztizált esetnél lép fel súlyos, életveszélyes allergiás roham. Ezt a protokollt elküldte a minisztériumba, amelyet véleményeztek és a kéréseiknek megfelelően javítottunk. Most várjuk, hogy véglegesítésre, és bevezetésre kerüljön. Továbbá az oktatás tekintetében meghatározzák a lépéseket. Egyesületünk ehhez a munkához minden támogatást megad.
emelte ki Janklovics Natasa.
Az út még hosszú, és jelen pillanatban a már diagnózissal rendelkező gyermekek intézményi biztonságát növeli elsősorban a törvénymódosítás, azonban a megfelelő protokoll bevezetésével a még diagnosztizálatlan esetekre leselkedő kockázatokat is minimalizálja.
Hozzászólások