Kevés fizetés, hálátlan munka és folytonos stressz. Ilyen és ehhez hasonló jegyekkel lehet jelenleg definiálni a tanári szakmát. De milyen érzés a felsőoktatásban pedagóguspályára készülni 2023-ban, amikor úgy tűnik az egész ország közös erővel összefog és megpróbálja felszámolni ezeket a jelzőket?
2022 döntő év volt a tanári megbecsülés szempontjából: ez év előtt a pedagógusi munkát nem tartották lényegesség tekintetében egy szinten az orvosokkal, ügyvédekkel és más szakmákkal, ami többek között fizetés tekintetében is megmutatkozott. Természetesen ezeket a foglalkozásokat nem lehet egy polcra helyezni, mindegyiknek fontos feladata van a társadalom formálásában, azonban oktatók nélkül egyik sem funkcionálna tökéletesen.
Kellenek a tanárok ahhoz, hogy a jövő nemzedéke értelmiségi nemzet lehessen.
2021-ben jelentkeztem tanári szakra. A következőket fogalmazta meg néhány ember felém:
„Biztos vagy te ebben? Miért mész pont oda? Nem fogod megbánni?”

Ezek a kérdések bennem is felmerültek, de mégis elkezdtem és nem tervezem abbahagyni. A hallgatótársaimmal való beszélgetések során nem egyszer szóba került, hogy nem biztos hogy ezzel akarunk foglalkozni: a bizonytalanság és a helytállás a legfőbb aggodalmak.
Személyes tapasztalat alapján a hallgatók körülbelül 60%-a azért jött tanári szakra, mert ide vették fel, vagy csak a választott két szakja érdekli igazán, de nem feltétlenül szeretne a jelenlegi keretek között tanítani.
A szakot általában kevesen illetik pozitív tulajdonságokkal, sokan az egyetemisták közül azt gondolják, hogy
ez csak egy második általános iskola, ahol színeket meg számokat tanul az ember.

Olyat is hallottam már, hogy van aki nem mert jelentkezni tanári szakra, egyrészt a fizetés, másrészt az előbb felsorolt indokok miatt. A tanárjelöltekkel szemben viszont hatalmas elvárás van az egyetemen, majd később a munka világában is.
Megértőnek, humorosnak, türelmesnek és mindig tájékozottnak kell lenni.
Még akkor is, ha ez a diákok oldaláról nem minden esetben csatolható vissza: több olyan óránk is van, amelyek csak és kizárólag ezen képességek fejlesztéséről szólnak. Ezek mellett két szak elvégzése nehéz feladat. Ugyanúgy, sőt talán jobban kell teljesíteni, mint más karokon, mert nagyobb a felelősségtudat az intellektuális társadalom felé.
Azzal is tisztában kell lenni, hogy van olyan is, akiből egyszerűen sosem lesz tanár, sőt olyan is, aki rájön hogy mégsem olyan jövedelmező a pálya és emiatt otthagyja.
Ezeket a nehéz döntéseket is meg kell tudni hozni, és mérlegelni, hogy megéri-e a munka oltárán feláldozni magunkat.
Minél kevesebb a hozzáértő, lelkes pedagógus, annál kevesebb értelmiségi lesz. Nagyon nehéz ma már olyan érettségi előtt álló diákot találni, aki tényleg tanár akar lenni és nem csak elvégezni egy hozzá közel álló egyetemi szakot. Habár nagyon sok kritika éri a pedagóguspályát és ez képes elbizonytalanítani az említett szak hallgatóit, mi ezeket eltűrjük, lenyeljük, mert tudjuk, hogy tanárok nélkül nincs jövő.
A tüntetéseknek köszönthetően – még ha nem is olyan radikálisan és dinamikusan, de – mintha változás zajlana éppen. 2022 szeptemberében megváltozott a felsőfokú tanári képzés: 5+1 év helyett 4+1 év lett. Ez a változtatás elérte azt a célt, hogy többen jelentkezzenek a tanárszakra, hiszen a változtatás előtti tendencia szerint egyre jobban csökken a tanárnak készülő fiatalok száma.

2023-ban mindinkább nő a remény a tanári pályát illetően és bizakodunk abban, hogy innen csak még feljebb jut ez a szakma, ami nem csak szakma hanem életeket formáló hivatás.
Bármennyire kétesnek tűnik a helyzet azok számára akik most teljesítik a tanárképzést, ugyan a fizetés még nem ideális és ott van a pedagógiai helytállás kérdése is, de legalább a tanárokat és a tanároknak készülőket újra elismeréssel és tisztelettel örvendeztetik a változást elősegítő tüntetések és sztrájkok mellett kiálló szülők és diákok.
Keserü Csenge
A Debreceni Egyetem másodéves angol-magyar tanár szakos hallgatója
Mi a DEpublik?
A DEpublik egy, a Debreceni Egyetem hallgatóinak publikációiból álló cikksorozat, melyben az egyetemisták perspektíváján keresztül kerülnek terítékre az őket foglalkoztató témák.
Hozzászólások