Három napja, 2023. február 17-én töltötte be a hatvanat Michael Jordan és ma, 2023. február 20-án korábbi nagy versenytársa és barátja (de kár, hogy mindkettő csak múltidő már) is elérte ezt a kerek számot. Ugyan Jordan eredményeit soha tudta megközelíteni, de mégis az NBA egyik sztárjátékosa volt a ’80-as évek második felében, valamint a ’90-es években. Mindezek mellett azon játékosok egyike volt, aki pályán kívüli dolgai miatt is sokat szerepelt a sajtóban. A hírekbe persze sokszor botrányai miatt került be. A mai napig aktív médiaszereplő nagy szája miatt sokszor bajba került, mégis nehéz nem kedvelni őt. Charles Barkley hatvanéves lett.
Azt leszámítva, hogy Jordanhez hasonlóan Barkley is 1984-ben került a profi ligába, egészen más karrierút várt rájuk. Míg Michael Jordan a gyengécske Chicago Bulls-hoz került, addig Barkley az előző szezonban épp bajnoki címet szerző Philadelphia 76ers keretében kezdte meg a játékot, ahol olyan legendás játékosok fogadták, mint Julius Erving vagy Moses Malone. A csapatban nyolc szezont töltött el, ahol mindvégig fantasztikus egyéni teljesítményt nyújtott, de a döntőig nem jutottak már el a XX. században.
Barkley számára 1992 két dolog miatt is meghatározó volt: egyrészt klubot váltott és a Phoenix Suns csapatához szerződött, másrészt végre bekerült az olimpiai csapatba, vagyis az egész világot lenyűgöző Dream Team-be. A Suns nagyon készült az új korszakra. Az új logó, az új vezetőedző és a nagy igazolás mellett még új csarnokba is költöztek. Ez mind úgy felvértezte őket, hogy a döntőig jutottak, ám ott az életük első three-peat-jére készülő Chicago Bulls bikáival kellett szembenézniük és ahogyan azt jól tudni, Jordanék nem engedtek az eltervezettből.
A Chuck névre is hallgató termetes játékos 1996-ig maradt Suns-tag, de a Jordant nélkülöző Bulls nem hozta meg a várt bajnoki címet, ugyanis mind az 1993-94-es, mind az 1994-95-ös szezonokban a bajnoki címet duplán behúzó Houston Rockets ejtette ki őket a rájátszások korai szakaszaiban.
1996 ismét fontos év volt Sir Charles életében: élete első filmes szerepében önmagát játszotta, miután felkérték, hogy szerepeljen a Space Jam (magyarul Zűr az űrben) című filmben. Viszont mire a film a mozikba került, már nem a Suns, hanem a Houston Rockets játékosa volt, ahol a nagy neveknek számító Hakeem Olajuwon és Clyde Drexler csapattársa lett. Az erős trió azonban nem tudott már elég nagyot alkotni, ráadásul Drexler 1998-ban vissza is vonult a játéktól. Az 1998-99-es szezon rövidebb lett, mint a tervezett, mégis hozott érdekességeket: a szétvert Bulls sztárjai szétszéledtek, Scottie Pippen például épp Barkley és Olajuwon mellé került, így ismét felcsillant a remény, hogy a Rockets döntőig juthat, de ez nem következett be. Barkley még egy szezont eltöltött Houstonban, de 2000 áprilisában végleg befejezte a játékot, miután olyan súlyosan megsérült, hogy el sem tudta hagyni a pályát a lábán. Ezen incidens nagyon megviselte, ugyanis tervezett visszavonulását nem úgy képzelte el, hogy nem önállóan sétál le a pályáról.

„Többet nem randizok Madonnával”
De ahogyan az írás elején is szerepel, Barkley nem csak a pályán alkotott maradandót, hanem azon kívül is. Volt ott meccsnéző lány leköpése, számtalan verekedés, rengeteg pénzbírság, ittas vezetés és fogadásokra költött10 millió dollár is. És ugye a nők. Belőlük is jutott neki rendesen. Az alcímet adó idézet azonban – ha hihetünk neki – nem valós és csak a Space Jam film forgatókönyvírói tartották jó poénnak. Állítása szerint csak egyszer találkoztak és nem történt köztük semmi.
„Look Mom, your favorite: Nirvana!”
Barkley már a Space Jam előtt is felkapott volt a médiában, szívesen hívták beszélgetős műsorokban és összesen négy alkalommal volt műsorvezetője a Saturday Night Live-nak, ami az Egyesült Államok legismertebb televíziós műsora. Az első olyan eset, amikor ő volt a házigazda, rögtön vicces szituációba keveredett. Az este zenei fellépője a Nirvana zenekar volt, akik épp új albumuk népszerűsítése kapcsán voltak jelen. Ezen az estén készült egy kis ajánló videó, amelyben Sir Charles Kurt Cobain (érdekesség, hogy ő is február 20-án született, csak négy évvel később), Dave Grohl és Krist Novoselic társaságában látható, a zenészek pedig próbálnak minél kétségbeesett és meglepődöttebb arckifejezést vágni. A versenyt a dobos Grohl nyerte meg, de tényleg érdemes megnézni, hogy mit hoztak össze:
Az estén egyébként vendég volt még Muggsy Bogues, az NBA-ben valaha megfordult legalacsonyabb játékos (aki szintén szerepet kapott a már sokat emlegetett Space Jam filmben), valamint RuPaul is. A közös fotó egy igazi korlenyomat 1993-ból:

Barkley azonban nem állt meg a szórakoztatásnál, ugyanis visszavonulása után szinte azonnal tévés elemző lett NBA mérkőzések kapcsán a TNT csatornánál. Ez a munkája a mai napig tart. Nyers, őszinte véleményei sokszor megbánthatnak másokat (például Michael Jordant is megbántotta egy véleményével, pedig természeten nem játékosként bírálta, hanem klubtulajdonosként – meg is szakadt a nagy barátság), mégis sokan élvezik, hogy van valaki, aki nem köntörfalaz.
Néha feltűnik népszerű sorozatokban is egy-egy kisebb szerep kapcsán (Modern család, A Goldberg család), de ő tényleg azon emberek egyike, akiről elmondható, hogy több, mint 30 éve (1981-ben kezdett egyetemi játékosként) folyamatosan a kosárlabdával foglalkozik. Ami már több, mint az eddigi élete fele. Szép munka, Chuck!
Hozzászólások