2023. április 4-én 17 órától egy, a debreceni sörtörténettel foglalkozó kisfilm bemutatójára kerül sor a cívisvárosban. A film megálmodóját és létrehozóját, Új Juditot kérdeztük alkotásával kapcsolatban –, hiszen nyugodt szívvel kijelenthető, hogy nem mindennapi témát dolgozott fel.
- Hogyan született meg az ötlet, hogy Debrecen sörtörténetével foglalkozó kisfilmet készítsen?
Már korábban is készítettem kisfilmeket: a Méliusz Juhász Péter könyvtár Helytörténeti Gyűjtemény részlegén dolgoztam programszervezőként, aztán a Covid alatt kezdtem el kisfilmek gyártásával foglalkozni, melyek – tulajdonképpen az átlag debrecenieknek – azoknak a városlakóknak szólnak, akiket érdekel Debrecen története. Tehát nem kifejezetten csak kutatóknak, szakembereknek lehetnek érdekesek, hiszen a rengeteg fennmaradt képanyagot igyekszem bemutatni rövid történeteken keresztül.
Eddig 13 kisfilmet készítettem el, aztán egyszer csak szembejött velem a Debreceni Bölcs Férfiak Sörtársasága.

Velük kapcsolatban először az interneten láttam egy írást és teljesen elámultam, abszolút magával ragadott a történetük, hogy ilyen társaság egyáltalán létezett. Aztán találtam egy füzetecskét is, amit 2018-ban a Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltár tárt a nyilvánosság elé, a Bölcs Férfiak Sörtársaságának – akik ugye a 20. század elején egy asztaltársaság voltak itt Debrecenben – egy 1928-as kiadványát, amiben a társaság akkori titkára, Csobán Endre főlevéltáros összegyűjtötte a társaságról szóló iratokat.

Úgy gondolom, hogy ez egy szenzációs dolog és már akkor éreztem, hogy kezdeni kellene valamit ezzel a sörös témával, mert nagyon izgalmas és rájöttem, hogy nem született még összefoglaló dokumentum belőle. Ezután egy évig nem foglalkoztam ezzel a témakörrel, egészen tavalyig, amikor jelentkeztem a Debrecen Kulturájáért Alapítvány pályázatára, hogy akkor elérkezett az idő és csinálnék a sörrel kapcsolatban egy nagyobb kutatást, egy kisebb filmet.
Időközben az említett alapítvány ösztöndíjasa lettem, így elkezdtem mélyebben kutatni a témát, hiszen nagyon sokan nem tudják, hogy egyáltalán volt sörfőzés a cívisvárosban. Pedig nagyon is volt és igencsak hosszú időre, több száz évre visszavezethető múltja van.
Érdekes, hogy a videóba pedig pont a Debreceni Bölcs Férfiak Sörtársasága nem került bele, merthogy annyira szerteágazó és annyira sokrétű a téma, hogy sajnos nem fért bele a kisfilmbe.

- Meséljen kérem a kisfilmről! Mi a koncepciója, mi tárul majd az érdeklődők szeme elé?
Manapság csupán néhány perc az amit megnéznek az emberek, így nem lehetett túl hosszú a filmecske:
7-7,5 perc körüli animációs kisfilmről beszélünk, ami hiteles adatokra – egy éves kutatás eredményére – épül.
A 16. század végétől – gyakorlatilag amikortól adataink vannak arról, hogy sörfőzés volt a városban – egészen a 19. század végéig – tehát amikor már maga a sörfőzés, a középkori, újkori sörfőzés megszűnt – tart a sör története a filmben.
- Kik segítették a kutatása során?
A Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltár rengeteget segített, azon belül is Szendiné dr. Orvos Erzsébetet, a levéltár igazgatóját emelném ki, de a Helytörténeti Gyűjtemény munkatársai is hatalmas szerepet vállaltak, Dr. Horváth Péter – aki a beszélgetést az április 4-ei eseményen moderálni fogja – is végtelenül támogatott, a Déri Múzeumtól többek között Papp József segítette még sokat a munkámat – tőle mindig kérdezhettem. Helytörténeti kutatóként fontos szerepet játszott Korompai Balázs a Déri Múzeumban, Szabó Anna Viola pedig a Fotótárban.
Sokszor nagyon ellentmondásosak voltak a talált adatok – ezért is volt nehéz a rengeteg adatból ezt a hét percet összehozni, hogy ne legyen tele számadatokkal, hogy inkább magát a folyamatot tudjam ábrázolni.
A másik nehézség a kutatás során pedig az volt, hogy fényképes dokumentum csak a 19. századtól létezik, ahhoz pedig, hogy kisfilmként erős legyen az alkotás, nos, ahhoz volt szükséges az animáció. Az eredeti dokumentumok felhasználásánál jött képbe a Dreher, akiktől nagyon sok adatot – az általuk gyűjtött, mára már digitalizált, 19 – 20. századbeli –, plakátokat használhattunk az animációban.
- Kiknek ajánlja a kisfilmet?
Mindenkinek akit érdekel Debrecen története, hiszen a városnak erről a szegmenséről nagyon keveset lehet tudni. Akit érdekel, hogy milyen típusú söröket főztek/főznek, hogy hogyan jutottuk el a sörfőzés történetében a városi monopóliumtól odáig, hogy szabadon főzhettek sört a cívispolgárok, hogy hol álltak egyáltalán ezek a sörházak, hogy hogyan lett ennek vége a 19. század vége felé, vagy akár, hogy ki volt az utolsó sörfőző ekkor a városban.
- Milyen platformokon látható a kisfilm a premier után?
YouTube-on, illetve a Cívisporta Egyesület honlapján tekinthető meg a jövőben a kisfilm (ahol az alkotó korábbi filmjei is fellelhetők– a szerk.).
Tehát április 4-én, 17 órától a Stay Beer Bárban látható a Debrecen és a sör – sörfőzés a cívisvárosban című debreceni sörtörténettel foglalkozó kisfilm premierje, ahova minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Hozzászólások