Kultúra és Mém elnevezéssel rendezett panelbeszélgetést a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) a Szigetben február 25-én.
A 2018-ban indult Debreceni Egyetemi Memes csapatával, Antal Tiborral és Ondi Árpáddal, két tanárszakos hallgatóval már a HajduPress is készített interjút korábban, ezúttal Antal Tibor került a középpontba.
– A mém az önkifejezés egyfajta művészeti formája, amivel érzéseket szeretnénk az egyetem közösségének közvetíteni a humor eszközét felhasználva – osztotta meg Antal Tibor gondolatait.
Ezt a kijelentést támasztotta alá Fodor Péter, a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet egyetemi docense is, aki hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak elvette a hallgatóktól az egyetemet és ezzel a közösség élményét. Ezek a művek ezt a közösségi tapasztalatot artikulálják és pótolják.

A kerekasztal-beszélgetés megnyitóján Petró Leonárd, a DEENK közönségkapcsolati főigazgató-helyettese kiemelte: a mémek a jelenlegi popkultúra szerves részét képezik, így a könyvtár számára is fontosak.
– A mostani kerekasztal-beszélgetés lehetőséget ad arra, hogy értelmezési kereteket adhassunk a téma iránt érdeklődőknek – mondta a főigazgató-helyettes.
Mészáros Péter, a BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója a beszélgetés elején segített a mém fogalmának értelmezésében. Kitért arra is, hogy az eredeti Richard Dawkinstól származó definíció már jócskán túlmutat azon, amelyet eredetileg a biológiára vonatkozólag megalkottak.
A program a február 3 és 17 között a könyvtárban közszemlére tett Egyetem és Mém című digitális kiállítás záróeseménye volt a DEENK és a Debreceni Egyetemi Memes csapatának közös szervezésében.
Forrás: Debreceni Egyetem Sajtóiroda – BZs
Hozzászólások